| anonim_4396 a întrebat:

Tutunul poate provoca tremuratul mainilor?

Imi tremura mainile mereu, si am incercat sa gasesc cauza. Am facut analize si au iesit bune, nu am anemie sau ceva, ecografie la ficat, stomac, rinichi, si chiar si la glanda, caci stiu ca o tiroida precace poate provoca asta, dar toate in regula.

Am incercat sa ma las si de fumat timp de o saptamana si ceva sa vad daca s-ar schimba ceva, si nimic, tot tremur.

Cafea beau destul de rar, in niciun caz zilnic, energizante la fel, sucuri cum ar fi cola, si mai rar, craciun si paste.

Dar totusi, ar putea fi de la fumat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Lipsa tutunului pentru o saptamana nu face nici o diferenta, pentru ca nicotina sta in plamani pentru 3 saptamani si abia dupa 4-5 saptamani se poate calcula, sau masura ceva!

| MedLife a răspuns:

Sunt multe cauze ale tremuratului, insa daca te-ai lasat de fumat si zici ca analizele ti-au iesit bine. Insa glicemia stii cat este sau hormonii tiroidieni FT3, FT4, T3, T4. Daca n-ai facut analizelea astea mergi la un endocrinolog si daca ies bine analizele intreaba-l daca tebuie sa mergi si la un neurolog. Atat cu sfatul asta pot sa te ajut.

| anonim_4396 explică (pentru MedLife):

Nu m-am lasat de fumat de tot, doar o pauza de saptamana candva in vara sa vad daca se schimba ceva, in prezent fumez, glicemia e buna si ea.

| MedLife a răspuns (pentru anonim_4396):

De la fumat tremuratul apare atunci cand fumezi si dispare dupa cateva minunte oricum asta nu inseamna ca trebuie sa fumezi in continuare, ti-am spus acest lucru ca nu cred ca tremuratul e din cauza fumatului. Nici nu stiu ce viata duci, poater sa fie si din cauza stresului din mediul in care traiesti dar poate fi si de cauza endocrinologica sau neurologica. De aceea ti-am recomandat sa mergi la medic macar sa vezi care este cauza reala. Daca intrebi tot de unu de altul nu rezolvi nimic, doctorul e in masura sa-ti spuna exact ce ai.