| Amg33 a întrebat:

Un asistent medical in devenire va avea cel mai mult de învățat când va face voluntariat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Peachdelight a răspuns:

Teoria e una, practica e total alta. Voluntariatul te ajuta foarte mult, încât sa îți înfrângi teama, sa înveți lucrurile de baza și bineinteles arată bine in cv-ul de angajare. Daca ai in plan sa faci lucrul acesta te sfătuiesc sa o faci doar sa ai norocul sa prinzi intr-un loc unde chiar sa te învețe cineva ceva...

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Profesia medicală nu se învață la curs și din cărți ci pe cazuistică. Astfel făcând voluntariat în domeniu, ai multe de învățat.

| MadRaven a răspuns:

În teorie asistentul medical ar învăța și la facultate dar din păcate în cele mai multe cazuri da, la voluntariat o să învețe cele mai multe lucruri. Am prietene care au terminat AMG (și cu note mici, să nu-ți imaginezi că nu se țineau de facultate) și la primul loc de muncă au învățat să facă injecții. Am întrebat la un moment dat o prietenă studentă la AMG de ce face atâta voluntariat că îmi imaginam că trebuie să fie obositor și cu facultate și cu voluntariat și a zis "ca să învăț și eu meserie, nu doar teorie", cred că asta rezumă cel mai bine rolul voluntariatului laughing