| anonim_4396 a întrebat:

Un barbat care are SIDA poate avea copii fara sa le transmita boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Da. Exista posibilitatea ca femeia sa nu ia virusul dupa un singur contact sexual neprotejat, in conditiile in care barbatul e sub tratament anti-HIV. Daca ramane gravida si nu mai face sex neprotejat, poate avea un copil normal, neinfectat.

| Empathizer a răspuns:

... desigur, exista si posibilitatea ca femeia sa se infecteze HIV de la un singur contact sexual neprotejat. E un risc.

| Alexaaandraaa a răspuns:

Poți face cu riscul ca și ei să sufere de acea boală, este interzis, dar poți adopta să ai un copil în casă este o binecuvântare îți aduce mereu zâmbetul pe buze. Mult succes, pup!

| perusita a răspuns:

Nu.odata ce ai sida si faci copii le transmiti si lor boala. oricume interzis sa faci copii daca ai sida.

| nik14 a răspuns:

Boala se transmite la fat.
http://www.medicultau.com/......nascut.php

Funda?

| allexx100 a răspuns:

Da. Daca ii adopta

| Irina_Cretu_1990 a răspuns:

Da, sigur ca da. Doar ca trebuie sa aveti grija sa nu iti infectezi partenera. Eventual, prin inseminare artificiala. Exista tehnologii prin care sperma "se spala" de boala. Insa este destul de complicat si foarte scump.