| syd2 a întrebat:

Un copil de 15-16 ani poate suferi de psihoza bipolara (maniaco-depresiva )?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Toti 'copiii' in zona acumularii de cunostinte si in presiunea extraordinara a adolescentei se pot suspiciona de nevroze, psihoze tulburari de orice fel.In general oamenii inteligenti, pana in varsta de 25 de ani pot avea banuieli de acest gen. Dar nici nu te gandi!
Psihozele sunt una, nevrozele temporare, numite in psihologie si tendinte de moment, mai ales la o varsta adolescentina, nu au nici o relevanta!
E greu de dat un asemenea diagnostic la o asemenea varsta chiar pentru cei mai buni profesionisti.(eu nefiind decat un constatator care a cunoscut la viata lui o gramada de oameni).
Daca ai vreo suspiciune, fa rost de Vademecum in Psihologie, in care vei gasi ca toate psihozele au cateva puncte de recunoastere (absolut orientative).Sau discuta cu un psihiatru, caci ei singuri au autorizatia de pune un diagnostic.Iti va prescrie probabil Lithium si te va vindeca, daca intr-adevar ai avea ceva. Dar atentie, pentru un necunoscator, la varsta asta poti sa te regasesti in cam toate nevrozele:paranoia, parafrenie, schizofrenie, combinatii!
Orice fire de artist are cate o boare, din cate am vorbit cu tine nu mi-ai parut deloc, desigur nu sunt eu in masura sa dau diagnostice.
Dar astea sunt 'boli ' de oameni destepti! Nu exista nici un caz de cretini sau handicapati, care sa fi fost diagnosticat cu astfel de boli!
Asa ca si daca ai trairi mai intense, nu uita ca macar nu faci parte din ramurile de care ti-am zis!
Influenta muzicii asupra spiritului uman este coplesitoare. Cand asculti sau canti Chopin mai intens, devii depresiv! Am verificat pe pieea mea!
Daca asculti prea mult Wagner, treci inspre latura maniaca.
Singur Bach iti da un echilibru dumnezeesc(si nu toate lucrarile), mai alesc Clavecinul Bine Temperat.
Shumann era, se stie schizofrenic! Era turbat pe Brahms ca i-a tras-o Clarei (sotia lui) un anume elev al lui (pe care l-a meditat in casa lui):Johannes Brahms.
Doar lucratorii in vanzari, oamenii mediocri sunt normali caci sunt mai multi!
Tu vezi-ti de treaba ta, echilibreaza-te cu muzica de toate genurile, nu exagera numai cu un gen, decat in masura in care -ti faci digitatie si inveti o anumita lucrare(ca e studiul melancolic nr. 3 sau altceva).
Apoi asculta un Scarlatti Domenico.Ala care a invatat-o pe infanta Spaniei sa cante la clavecin.Are niste sonate interesante, daca -ti plac cele de virtuozitate si echilibru.
Nu exista, n-am vazut nici un om pe pamantul asta sa nu aibe o cat de mica ticneala, doar idiotii sunt 'curati'.
Asta vrei?
Accepta-ti conditia, ai o cultura neobisnuita pentru varsta ta si esti si foarte tanar! Mie imi pari foarte normal!

| oprescudorin11 a răspuns:

Asculta cand ai timp mai mult si asta!
https://youtu.be/XXQY2dS1Srk
Cred ca este Apoteoza lui Bach.

| L1feDRAIN a răspuns:

Da.

Nu, nu.
Dada
Nuda

N-am idee.

Răspuns utilizator avertizat