| LanguageMaster a întrebat:

Un doctor a afirmat la televizor că "în domeniul medical, invidia este răspândită ca aerul și apa."
Cum adică "răspândit ca aerul și apa"?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Poate nu e cea mai buna exprimare dar a vrut sa spuna ca e peste tot

| Dalmore a răspuns:

Adică e peste tot, Dumnezeule, nu vreau sa știu ce creier de găină trebuie să ai ca sa nu înțelegi o analogie atât de banală. Nici un copil de 5 ani nu are nevoie de explicatii așa stupide. Retrage-ti dosarul, nu ai ce căuta la o facultate, fără supărare, dar la munca o sa trebuiască să înțelegi tu singur ce faci acolo, nu o sa ai timp de TPU, și nu pari capabil sa gândești pentru tine sau apt de muncă. Sper că nu ești la Drept in București, că ar fi de-a dreptul tragic că a scăpat unul ca tine pe acolo.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Ce este apa si aerul? două substanțe care se regăsesc în abundență pe pământ. Iar comparația ca aerul si apa sugerează faptul că invidia este foarte răspândită pe domeniul de care ai zis, ca sa intelegi mai bine putem spune că "in domeniul medical invidia" este la fel de răspândită ca ceva ce exista in abundență, adică aerul si apa in cazul nostru

| Miru345 a răspuns:

Înseamna că invidia este foarte des întâlnită, precum aerul și apa.

| KateWin23 a răspuns:

A zis așa pentru ca la fiecare colț cineva invidiaza pe altcineva. Un urat invidiaza pe cel frumos etc. In unele cazuri ajunge la furt sau omor