| anonim_4396 a întrebat:

Un medic de familie poate citi o radiografie pulmonara sau te va trimite la un specialist sa o citeasca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Un medic pneumolog i ti poate interpreta radiografia mai bine decat medicul de familie, dar medicul de familie i ti dă trimitere către pneumolog unde vei merge cu radiografia sa o vada.

| Zuzu1991 a răspuns:

Cred ca nu ai facut niciodata, nu stiu la radiografie, dar la CT sau RMN, acolo pe loc iti da o hartie in care iti spune concluziile, ar trebui si la radiografie sa fie la fel, dar nu sunt sigur (nici eu nu am mai facut de ani buni)

in orice caz, cand ai ajuns la radiografie, nu mai te consulta medicul de familie ci ai fost deja trimis la un specialist si ala te trimite la radiografie, deci te intorci cu radiografia la el

| KR0NSTADT a răspuns:

Nu poate. Medicul de familie este unul generalist, neavând specializare în imagistica pneumologiei.

| anonim_4396 explică (pentru KR0NSTADT):

Tinand cont ca oricum la o clinica particulara pe bani nu decontat faceam radiografia, Atunci cea mai buna solutie, este sa aleg optiunea "radiografie cu interpretare".
E prea mare deranj sa merg la medicul de familie incat sa ma trimita mai departe, ca stau in alt judet, si nu am simptome specifice nu am tuse, febra, doar asa un disconfort la spate, parca asa o mica raceala si parca respir un pic mai greu. Voiam sa fac ca am asigurare medicala si poate raman fara in viitor (dar oricum trebuie sa platesc -deci...)
Daca farmaciile ar da antibiotice fara reteta...

| KR0NSTADT a răspuns (pentru anonim_4396):

Bineînțeles. Radiologul este cel care îți poate spune exact cum stă treaba.

| al0o0o0 a răspuns:

Poate sa o citeasca, dar poate da informatii eronate sau poate sa nu stie sa o citeasca chiar cum trebuie gen cu toate informatiile si tot.