| hrdcore a întrebat:

Un membru al familiei mele a mers ieri la spital ca sa il consulte pentru ca se simtea rau si dupa consult medicii i-au spus ca trebuie sa isi faca operatie la inima ca sa ii puna "un ceas", imi spuneti si mie ce riscuri are operatia, cum se numeste operatia, cam cat costa si unde ar fi cel mai bine sa o faca? Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Arthur a răspuns:

Am avut un vecin care a avut un implant de acest gen. Se plantează sub piele şi este legat la sistemul nervos prin care transmite muşchilor inimii impulsuri care fac ca ritmul acesteia să fie regulat. Mai ştiu că e posibil ca după o perioadă ritmul să se stabilizeze, funcţionând apoi fără stimulator. Acest dispozitiv funcţionează cu o baterie care din câte ştiu are durata de viaţă de 2-3 ani după care trebuie schimbat cu totul. În anumite condiţii se implantează gratuit, vorba vine. Daca ai mijloace financiare te sfătuiesc să faci această operaţie în Ungaria.
Succes!