| Olaru_Gheorghe_1959 a întrebat:

Un om are probleme cu pancreasul, ficatul si stomacul. A stat internat acum trei luni din cauza bauturii si a tigarilor in spital, o perioada lunguta de timp (3 luni) nu a mai fumat si nu a mai baut. Insa acum s-a apucat iar de fumat. Oare ce se va întampla mai departe? Este periculos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este, probabil are inceput de ciroza si complicatii probabil la plamani, iar fumatul ii grabeste avansarea bolilor.
Fumatul este cancerigen, asadar, opriti-l daca vreti sa-l mai aveti cu voi, vreo cativa ani.
Aveti grija, ca s-ar putea sa si bea pe ascuns.

| Marbea a răspuns:

Nu cred, fumatul ii dauneaza la plamani si caile respiratorii, problemele la pancreas, ficat si stomac le-a capatat de la alcool.