| aimullah123 a întrebat:

Un polip mare cam 85% din diametrul colonului in zona respectiva se poate extirpa prin laparoscopie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, laparoscopic este cel mai sigur.
Dupa extirpare trebuie sa tii un regim strict (sa nu faci constipatie! ) timp de 2 luni, perioada de regenerare totala a peretilor intestinelor.
De asemenea, daca ai avut polipi in colon, atunci trebuie sa ai grija sa nu-ti ramana resturile de mancare timp de multe zile in colon, chiar daca este "lenes".

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, eu am avut și s-a extirpat.

| floresdemayo a răspuns (pentru sadrian46):

Și după aceea, chimioterapia a fost necesară? Ai făcut?

| sadrian46 a răspuns (pentru floresdemayo):

Nu a fost necesară.
A început așa.
Am constatat că aveam ceva urme de sânge în scaun.
Am mers la medicul de medicină internă care a pus diagnosticul prezumtiv astfel. Ai polipi pe colon. Unul din ei s-a rupt și din cauza asta ai sângerat.
Mi s-a făcut o colonoscopie. S-a constatat, că da, am. Și s-a introdus apoi un tub mai lung, subțire flexibil care avea în el.
- o cameră de luat vederi, un fir prin care trecea curent electric care avea la capăt un laț din acela cu care cowboii prind vitele în Vestul Sălbatic. Apoi acest laț era ghidat în jurul unui polip care este rotund ca un mușuroi făcut pe câmp de o cârtiță, până la baza lui.
Se trece un curent electric prin fir, și se strânge de laț, prin manevre ghidate din exterior. Firul fierbinte taie polipul. Fiind destul de fierbinte, cauterizează imediat, rana, o arde și o inchide.
Apoi, la un interval de timp nu prea îndepărtat poți să mânânci.
Apoi, din țesutul îndepărtat se ia o bucată care se trimite la analiză la un institut de cancer. Se pune o felie fină la microscop ca să se identifice dacă celulele sunt normale sau modificate de cancer. În cazul meu, formațiunile respctive erau benigne și nu am avut nevoie de chimioterapie. Am descris mai sus aproximativ procesul.

| Thecurious a răspuns (pentru sadrian46):

Care au fost cauzele?

| aimullah123 explică (pentru sadrian46):

La tine nu a fost cancer de colon deci nu putea fi vorba de chimioteraptie.

| aimullah123 explică (pentru Thecurious):

Varsta inaintata si consumul excesiv de carne sunt factori foarte importanti in aparitia polipilor de colon.