| MorcovMajestic a întrebat:

Un prieten are niste ticuri. Eu nu stiu daca el e constient de acele ticuri.
M-am gandit sa ii zic, dar nu as vrea sa il complexez daca nu a stiut de ele pana acum.
Daca nu se agraveaza nu i-as zice.
Dar sunt recente.
Ticurile se pot agrava sau corecta? Sau trec de la sine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Majoritatea ticurilor se pot corecta, daca omul are cunostinta de ei si are vointa de ale corecta.
Spune-i politicos ce ticuri ai constatat si sugereaza-i ca le poate corecta, daca are vointa!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se pot agrava. Uneori se pot corecta. Rareori trec de la sine.
Dacă nu sunt prea evidente și perturbatoare, eu cred că nu este cazul să intervii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Știe de ele. Poți vorbi cu prietenul tău dacă vrea să îi mai atragi atenția când face inconștient.

| MorcovMajestic explică (pentru anonim_4396):

Frumos nume imi vine sa te mananc

| anonim_4396 a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Merci!

| OxyAliA a răspuns:

Ticurile se pot corecta, dar treptat. Cu siguranță nu pot trece de la sine. Trebuie să aibă voința de a renunța la acele ticuri. Totuși, îi poți spune despre asta.