| Mia98belle a întrebat:

Un prieten de-al meu a cazut de la balcon. Are ambele glezne rupte.Va avea o operatie in urmatoarele zile. Credeti ca va mai merge vreodata? (specific, e finlandez, are 30 de ani, e fumator si nu are alte probleme de sanatate)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Asta depinde de recuperare dar sunt sanse sa isi revina.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

A căzut sau a vrut să sară de la etaj, ca Spider-Man?
Dacă s-a ales doar cu fracturi la ambele picioare s-ar putea să se recupereze. Dar dacă se va confirma că a suferit și alte traumatisme (craniene, toracice), ori fractura la coloana vertebrală, care poate provoca paralizia, atunci e destul de nasol. Să sperăm în bine...

| Mia98belle explică (pentru floresdemayo):

Doar la picioare

| floresdemayo a răspuns (pentru Mia98belle):

Nu vreau să te sperii, dar uite un caz similar:
https://www.tion.ro/......ra-484944/

| Mia98belle explică (pentru floresdemayo):

Da, dar el nu e paralizat, nu are nimic in afara de glezne

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Mia98belle):

Se vondeca. Poate o sa iba ceva sechel, ii pune nist tije poate, dar va merge.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Doamne, dar rau merge tastatura mea. "Se vindeca. Poate sa aiba ceva sechele, ii pune niste tije, dar va merge"

| floresdemayo a răspuns (pentru Mia98belle):

Dacă ai vorbit cu medicul lui și ți-a zis că totul va fi Ok, atunci va fi. E bine să fim optimiști. Sănătate multă!

| Alverto a răspuns:

Salut
Chiar îmi pare rău
Dar asta depinde de el, s-ar putea sa se trateze repede sau poate niciodată
Eu ii recomand sa se lase de fumat, așa o să aibă o viață mai lungă (nu cred că nu se poate, există soluții pentru a te lăsa, mai greu dar exista)
Dar de la câți m-a cazut?

| Alverto a răspuns (pentru Alverto):

Câți metri*

| Mia98belle explică (pentru Alverto):

7 m

| Speranta12 a răspuns:

Dar de ce a cazut de la balcon?

| Mia98belle explică (pentru Speranta12):

A incercat sa spele un geam pe dinafara si s-a aplecat mult peste balustrada

| Speranta12 a răspuns (pentru Mia98belle):

Imi pare rau :/