| anonim_4396 a întrebat:

Un remediu pentru tiuitul urechilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| MCRgurl a răspuns:

Depinde.Eu am un tiuit in urechi de peste un an deja.Si nu m-a lasat deloc, e la fel de puternic ca la inceput.Am fost si la doctor,Am luat si pastile, am facut si RMN, si nimic. Daca ai ascultat muzica tare sau ai fost expus/a sunetelor puternice pe perioade indelungate de timp, atunci e foarte probabil sa fie permanent.Dar cel mai bine te duci la doctor, pentru ca pot fi pur si simplu infundate sau ceva de genul.

| Speed99 a răspuns:

Salut!

Daca e pe moment: Bea un pahar de apa, si asteapta.

Daca persista, consulta un doctor. Acela e cel mai bun remediu.

| christall a răspuns:

Un RMN la urechi

| tpuuser999 a răspuns:

Cauzele pentru care poti auzi tiuitul din urechi (cel permanent, nu cel de cateva secunde pe care il avem toti din cand in cand) sunt multe si diverse, iar remediile finale sunt decise de un medic dupa mai multe consultatii. Daca vrei remedii temporare, poti sa te apuci de un sport sau sa asculti zgomot alb la un nivel redus, sau anumite melodii care stii ca iti calmeaza conditia.

| Santo2190 a răspuns:

1: Verifica un Medic ORL
2:Trateaza cauza principala
Daca sunetul din ureche se datoreaza acumularii de ceara, urechea trebuie curatata. Daca este cauzat de o infectie a urechii, aceasta trebuie sa fie tratata cu antibiotice. În cazul în care tiutitul apare datorita zgomotului puternic, incearca sa stai departe de medii zgomotoase.
Remedii naturale si alternative
Remediile naturale pentru atenuarea tinitusului sunt:
Controlarea tensiunii arteriale
Reducerea aportului de sare din produsele alimentare
Evitarea stimulentelor nervoase, precum cafeaua si tutunul.
Alte tratamente, cum ar fi acupunctura si tratamentul hipnotic au aratat unele rezultate.
Tratamentul pe baza de plante cum ar fi Ginkgo Biloba poate fi eficient in tratarea tinitusului. Acesta actioneaza prin cresterea aportului de sânge la nivelul urechii interne.

| Panda1994 a răspuns:

Nu cred că sunt remedii pentru țiuitul urechilor doar în cazul în care îți țiuie în continuu. Dacă face aşa în continuoare ai putea merge la un ORL pentru un control. Succes!