| Valy_MJ_1993 a întrebat:

Un remediu rapid pentru buzele crapate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Balsam de buze.

| Valy_MJ_1993 explică (pentru darrio2007):

Nu functioneaza, de 3 zile dau si nu se intampla nimic! :/

| Adry05 a răspuns:

Uleiuri naturale: masline sau cocos ori miere.

| ziftode a răspuns:

De obicei buzele se crapa din cauza ca se usuca
DAR, pot sa fie si alte cauze, deshidratare, herpes, probleme cu stomacul, boala de piele, etc. asa ca...
daca dai cu balsam de buze de 3 zile si nu ti-a trecut, nu ar strica deloc sa cauti ajutor profesionist (doctor), sunt boli de piele care se vindeca cu regim alimentar de exemplu si cu nimic altceva (nici o crema)

| HadesSs a răspuns:

Ulei de cocos, garantat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ulei de cocos, unt de shea, ulei de masline/argan, balsam nivea essential care sau balsam TIS ( il gasesti in plafar ) cu aloe vera/propolis. Daca ai prin frigider unt de masa poti sa il folosesti si pe ala, repara buzele in scurt timp, ar fi de preferat sa fie unul fara sare.

| Victoria18 a răspuns:

Strugurel de buze.

| NellieLovett a răspuns:

Ulei de ricin.

| petitconseil a răspuns:

Miere de albine.

| ș53fan a răspuns:

O cremă hidratantă sau orice cremă pentru pele? Zic și eu la mine funcționa, Gen eu dau cu Nivea dar dacă nu ai așa ceva la îndemână poți folosi ceea ce ai la îndemână sau un prosop de bucătărie înmuiat în ceai de galbenele sau orice ceai?

| Adda9918 a răspuns:

Foloseste o periuta de dinti si maseaza usor apoi foloseste un balsam de buze, strugurel.

| Daiana_Ioana_1996 a răspuns:

Este un unguent "tetraciclină " se numește, are antibiotic in El, eu l-am folosit și nu am mai avut probleme. Ale mele erau atât de crapate ca imi sangerau uneori, o singură dată M-am dat cu unguentul acela și mi-a trecut imediat.