| anonim_4396 a întrebat:

Unde pot sa gasesc masca chirurgicala ieftina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| incercsa a răspuns:

Nu prea mai gasesti, dar poti sa iti faci acasa https://fasingurmascadeprotectie.wordpress.com/

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Masca chirurgicala NU te protejeaza impotriva virusului Corona.
Daca te uiti sa cumperi ceva adecvat, sa te protejeze impotriva acestui virus, cumpara masca cu filtru
https://www.emag.ro/......DLPV60BBM/

Din pacate, pe ebay, aliexpress, amazion si alte site-uri internationale nu se mai gasesc. eu am platit pe eay acum 3 saptamani si desii erau in stoc, comanda mi-a fost anulata 1 saptamana mai tarziu, fiindca chinezii nu mai vand masti, totul este folosit intern, de ei.
Apa calda si sapunul sunt vitale in acest caz, spalandu-te pe maini dupa ce revii acasa, de oriunde ai fost.
Bineinteles, eviti sa mergi in agloemartie si mai ales unde oamenii tusesc si ating cu minile infectate, pe care le-au pus la gura.

| aXy99 a răspuns:

Foloseste un tampon.

| alina2k18 a răspuns:

Nicaieri, posibil de saptamana viitoare sa se refaca stocurile si sa platesti pretul corect respectiv 50 bani - 1 leu.

| Nemessys a răspuns:

O intrebare mai buna ar fi : de ce ai vrea sa cumperi?

| Vikings1996 a răspuns (pentru Nemessys):

Ca sa imi cumpar un pachet doar asa preventiv happy

| Nemessys a răspuns (pentru Vikings1996):

Mai bine ti-ai cumpara sapun si ai avea grija de sanatatea ta, de igiena ta, spalandu-te pe maini si avand grija cu ce persoane interactionezi. Ma rog. stim amandoi ca vorbim de coronavirus. La momentul actual nu e deloc motiv de panica in Romania.

Eu unul sunt indiferent cand tot aud de el.

| Vikings1996 a răspuns (pentru Nemessys):

Tot nu si inteles prietene, adica daca din nefericire unul din familia mea sau a ta are virusul si ar trebui sa stai in carantina acasa si restul familiei sa fie sanatoasa cred ca ai incerca tot posibilol sa nu cumva sa-i contaminezi.

| Nemessys a răspuns (pentru Vikings1996):

laughing Eu cred ca tu nu ai inteles ca bucatile alea de material nu sunt un scut magic impotriva virusul. Is doar de marketing si aia profita de naivitatea unora ca sa faca bani. De ce crezi ca au un pret asa mare?

| Andrei200202 a răspuns (pentru Nemessys):

Asta crede că virusu intra sau iese doar pe guralaughing)

| Nemessys a răspuns (pentru Andrei200202):

Imi imaginez o faza de aia ca in desene animate cand ai avea un talisman la gat si pur si simplu, orice rau care vrea sa se apropie cu tine, s-ar izbi de un perete invizibil rolling on the floor. Masca nu functioneaza asa, indiferent ca este fosita de mine ca sa ma protejez de altii sau ca sa-i protejez pe altii de mine. Pot sa-mi pun si un prosop la gura si parca ar fi ceva mai strong.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Vikings1996):

Tu nu ai habar absolut deloc de ce si cum se maninca virusul asta, nu? Daca unul din familia ta are virusul, pana sa ajunga sa fie si diagnosticat, oricum il veti avea TOTI. Si mastile alea chirurgicale sunt zero barat daca discutam de protectia pe care ti-o ofera TIE in fata celor posibil infectati din jur. Pentru protectie eficienta ai nevoie de asa ceva - https://www.emag.ro/masca-reutilizabila-de-protectie-3mtm-marimea-m-6200/
Daca vrei sa fii baiat destept si sa ai cu ce sa te protejezi de infectare, ia si cumpara Vitamina C in doze MARI (minim 3000 mg/zi pentru un adult). Cele mai de bun-simt ca pret/calitate sunt alea de la Zenyth, de 1000 mg/comprimat.

| Alexuţ02 a răspuns:

Cred ca pe toate site-urile daca ma uit au stocurile epuizate.

| TheBoyTheCool24 a răspuns:

La ce-ți trebuie?

Atâta manipulare-n lumea asta, e mai gravă gripa decât corona. Singurul lucru care bagă sperieții în lume este acela că virusul se răspândește rapid, atât, în rest nu-i atât de grav.

Mor copii de cancer / infometați și voi vă că***i pe voi cu covid-ul vostru.

| andrei3312 a răspuns:

La orice farmacie, costa 70 80 de bani