| Michelle_5585 a întrebat:

Unde sunt situati plamanii? In zona spatelui pe acolo sau unde? Dau funda. happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| elena a răspuns:

PLAMANII sunt doua organe moi de culoare roz, asezate in cavitatea toracica si fiecare plaman este acoperit de pleura. Pleura este alcatuita din doua foite, intre cele doua foite se afla cavitatea pleurala, in care se gaseste o mica cantitate de lichid care ajuta la miscarile plamanilor in timpul respiratiei. Plamanul stang este mai mic decat cel drept, deoarece in partea stanga se afla inima. El este impartit printr-un sunt adanc in doi lobi, iar plamanul drept este impartit de doua santuri in trei lobi. Lobii sunt impartiti in lobuli. Ultimele ramificatii ale bronhiilor se transforma in bronhiole, care patrund in lobulii pulmonari. Acinii pulmonari sunt unitati morfo-functionale ale lobulilor pulmonari.

O alveola pulmonara are forma de cupa si reprezinta unitatea functionala a plamanilor. Este formata dintr-un epiteliu unistratificat si este inconjurata de o retea de fibre elasice, in care se afla numeroase capilare.

| veronica a răspuns:

Plamanii sunt in zona spatelui, adica in mijloc, mai bine zis, dar daca te duci la doctor sau poate ai fost doctorul iti pune aparatul de ascultat plaminii la spate si-ti zice sa-ti tii rasuflarea si apoi sa-i dai drumul sau sa respiri adanc. Sper sa-ti fi fost de ajutor.

| shadovv a răspuns:

Cam in partile de sub capu pieptului pana la burta...

http://i1-news.softpedia-static.com/......ilor-2.jpg

| Psihiatra a răspuns:

In spate, cam in zona soldurilor din cate stiu sunt rinichii.Plamanii sunt de o parte si de alta a inimii, aproximativ. dar sunt ceva mai in spate.

| marcela290 a răspuns:

Principalele organe ale aparatului respirator, plamanii sunt situati in cavitatea toracica si au forma unor jumatati de con sectionat de la varf spre baza. Fiecare este situat in cate o cavitate pleurala - dreapta si stanga, separate pe linia de mijloc de catre mediastinul toracic (spatiul dintre fetele mediale ale celor doi plamani).
Aerul care patrunde prin nas si gura trece prin laringe, faringe (cai aeriene externe), trahee, tuburi ramificate numite bronhii si bronhiole, ajungand in cele din urma la plamani: cel drept, format din trei lobi, si cel stang, format din doi lobi. Fiecare arata ca ""un fagure de miere cu mici saculeti in care intra aerul"", ne explica doctorul Florin Mihaltan de la Institutul de Pneumoftiziologie ""Marius Nasta"". O dubla foita subtire numita pleura inveleste plamanul si fata interna a toracelui. Rolul pleurei este, conform doctorului Mihaltan, de a permite alunecarea plamanului in miscarile caracteristice respiratiei. Caile respiratorii se ramifica in milioane de saculeti plini cu aer, numiti alveole.

| mave a răspuns:

Pai sa vedem, plamanii sunt situati in cavitatea toracica si sunt protejati de coaste. Adica se afla in spatele lor, daca nu stii unde sunt coastele, stai in picioare, lasa mainile pe langa corp, iar la nivelul coatelor o sa le gasesti. happy

| RaLuCa_7165 a răspuns:

Plamanii sunt situati in fata dupa stern(osul pieptului)

| TheSkyNow a răspuns:

In spatele sanilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, cred ca in fata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt la zona gatului pentru ca respiri cu plamanii.

| pissy_3104 a răspuns:

Plamanii reprezinta principalele organe ale aparatului respirator si sunt situati in cavitatea toracica, deasupra diafragmului. Au forma unor jumatati de con sectionat de la virf spre baza, masa medie a celor doi plamani este de 1300g.

Plamanii prezinta; baza usor concava asezata pe diafragma si care, prin inter-mediul difragmului, la dreapta este in raport cu lobul drept al ficatului, iar la stanga cu lobul stang al ficatului, cu fundul stomacului si cu splina;

| christa99 a răspuns:

Draga @aditare nu te supara, da tu ai plamanii in gat?

| andradaclaudia a răspuns (pentru christa99):

Aditare n-a zis ca sunt in gat! A zis ca sunt cumva dupa gat si pana in stomac! Deci daca n-ai inteles...

| Xmathser a răspuns:

Sunt situati in cavitatea toracica