| Henrypericolpublic a întrebat:

Uneori când mișc mana stânga și încheietura se aud sunete ciudate și molfaituri din degete. Mana stânga a fost rupta (palma,degete, incheietura) și după ce am scos-o din ghips a rămas cu instabilitate mare și articulațiile slăbite. Foarte rar dureri articulare. Ce as putea face ca sa o recuperez și sa mai tempereze amorțeală sau durere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Ivanov27 a răspuns:

Salut, cu timpul te vei simti mai bine.
In acest link vei gasi anumite exercitii care te vor ajuta : https://www.youtube.com/watch?v=K2ltpjp0bsY
Pentru durerii iti recomand : compresi reci, crema voltaren.
Pentru articulatii iti recomand : cartilaje de rechin si o dieta bogata in vitamine si omega 3.

| Ibra1000 a răspuns:

Du-te la un medic BFT si apoi recuperare kinetoterapie si fizioterapie. Sunetele de la articulatii se numesc cracmente sunt date de afectari ale cartilagiului sau pur si simplu iti pocnesc tendoanele cand iti intinzi articulatiile mainii.Sa nu-ti faci recuperare singur acasa ca sigur o sa faci miscari incorecte si o sa ai dureri si mai mari.Bafta!