| EvanescenceLover a întrebat:

URGENT! Cum se introduce o branula? Si...doare tare? Cam cat timp se tine? Dati-mi toate detaliile pe care le stiti! Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Acul pe care l-am vazut eu avea vreo 7 cm cel putin.
Aia trebuie a stea in vena. Acolo unde stiu eu, se schimba la 72 de ore sau cand se inrosea zona: prima care se intampla mai repede.

| Florentina9210 a răspuns:

Se introduce acul in vena, dupa iti face legatura cu perfuzia sau depinde, daca nu ai nevoie de tratament perfuzabil, nu o sa fie necesara, folosirea cateterului.
De durut, nu doare.

| Sellak a răspuns:

Se introduce in mana ( ori pe dosul palmei, ori in antebrat ) intr-o vena. Si nu doare, e doar un ac mic, e ca o injectie. Iar de tinut, depinde, cat timp dureaza perfuzia, sau daca trebuie sa stai mai multe zile in perfuzii se schimba dupa un anumit timp. nu stiu exact.