| anonim_4396 a întrebat:

Urgent! Pisica a inghitit o bila de metal.

Pisica mea are 4 luni jumate. Bila e cam cat varful unghiei aratatorului, tare, e de la o coronița din acea de brad, de Craciun. Foarte probabil are si două fire metalice atasate de ea. Nu e chiar metal ca lumea, dar e ceva dur, nu se indoaie.
A inceput sa miaune, n-am reusit sa o scot, s-a dus pe gât. A mancat carne după. I-am dat apa calda cu sare, dat nu a vomitat. Acum doarme.
Nu știu ce să fac, la noi in oraș nu este clinică, vă rog să mă ajutați, orice răspuns e bun!
Aşa arată bila pe care a inghitit-o, am mai gasit una la fel https://m.imgur.com/a/yQLMU

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Aia e de plastic, si vopsita cu culoare metalizata, deci nu e asa de grav. Mai ales pentru ca pisicul doarme, inseamna ca nu are nimic, nu se simte rau, si nici burtica nu il doare. Ori stomacelul lui va digera bila, ori o va elimina cand va iesi afara. Eu cand am fost la gradinita am inghitit un nasture de plastic, maricel el, si nu am avut nimic, absolut nimic.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred că o să păţească nimic.Probabil o să o elimine.Totuşi nu pot să înţeleg de ce a înghiţit bila aceea.Succeswinking

| iamprettybored a răspuns (pentru anonim_4396):

A găsit-o pe jos, s-a jucat cu ea. Ei îi place să își bage jucăriile in gură, dar a înghițit-o din greșeală, cred. Eu m-am speriat fiindcă are o sârmă ascuțită, să nu ii perforeze peretele intestinal sau ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| Kreisegger a răspuns:

Îți promit eu că nu o să aibă nimic, animalele au sisitem digestiv foarte complex...100% o să o elimine.