| Lupisorand a întrebat:

Urgent va rog sa ma ajutati, dau funda. Sunt baiat, am 15 ani si de o luna in fiecare seara mi se infunda rau nasul si nu mai pot respira. Cateodata si ziua dar greu de tot, nasul nu este uscat, este umed. Urgent va rog, am dat cu spray nasonex dar degeaba. Am fost la doctor, nici nu m-a controlat a zis ca-mi da o reteta atat si nu mi-a dat, nu stiu ce sa iau, ce pot avea (de covid mi-e tare frica).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poate e de la schimbul de temperatura sau te trage curentul vezi geamul daca intra aer prin colturi. Ultima varianta ar fi polipii. Daca ai trebuie sa te operezi - legat de virus poti face un test sa vezi daca ai sau nu

| Violleta2022 a răspuns:

Este posibil sa fie o mica inflamatie/infectie a sinusurilor, dar in nici un caz covid, odata ce nu ai decat 1 singur simtom si acela apare doar seara.
Pana acum trebuia sa fii facut febra, sa ai dureri musculare, sa ai si alte simptome, daca era covid.

| Sophieka a răspuns:

Acela nu e medic daca nu si-a dat interesul si ti-a aruncat o reteta.

Daca vrei metode naturiste :

- De la magazin naturist : Ulei esential de menta (fie pui la nari si mirosi din sticluta, fara sa pui vreo picatura in nari, este doar pentru uz extern ). De asemenea poti pune 2-3 picaturi pe un servetel cand iti suflii nasul.

- Iei de 2-3 ori pe zi cate o lingurita de propolis

- Tinctura de propolis.

Pot fi si cauze ale acestei probleme... Stres, griji, tensiune etc.

| Gabryel85 a răspuns:

Eu sunt fan Bixtonim. Unii zic că dă dependență, dar nu mi s-a întâmplat niciodată. Oricum, e singurul care funcționează în cazul meu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Gabryel85):

De cat timp folosesti bixtonimul si cat de des?

| Gabryel85 a răspuns (pentru Violleta2022):

Folosesc doar când nu pot să respir. E destul de rar. Își face treaba, nu se înfundă la loc.

| Lupisorand explică (pentru Violleta2022):

Eu il folosesc de o luna dau cu el numai seara cate doua pulverizari in nară dar nu prea mai l-am luat zi de zi cateodata mai de loc doar cand mai imi aminteam de el dadeam