| necunoscuta123 a întrebat:

Urgenttttt, de câteva zile am o tuse zgomotoasa si ma ustura in gat, ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pe la farmacie nu dai? ai o raceala si aceasta trebuie tratata.
usturimea aceea in gat e la nivelul amigdalelor?
ai nevoie de pastile de astea de supt (nu radeti) chiar si ceva pe baza de paracetamol 1-2 pe zi la interval de macar 4 ore te-ar ajuta.
pe langa ceaiuri recomand ceva un sirop pentru. tuse (intrebi la farmacie ce tip), iar pentru durerea in gat hexorallete pastile de supt. cand apare si febra neaparat paracetamol sinus sau ibuprofen dar atentie acestea luate doar dupa ce ai mancat si doar 1 la cateva ore, nu abuzati de anti-inflamatoare caci intoxica atat ficatul cat afecteaza si stomacul. stiu cazuri cand au facut ulcer ca au luat antiinflamatoare pe stomacul gol si le luau si 1 la 2-3 ore, ei desteptii care au luat 4-5 paracetamol pe zi in 2 zile au ajuns la spital cu sechele poate pe viata, ca nu e usor sa vindeci ulcerul!

| necunoscuta123 explică (pentru Simpatic):

Pai paracetamol iau

| Violleta2022 a răspuns:

Bea ceai caldut, cu miere de albine si multa zeama de lamaie.
Pentru tuse, mai poti bea 150ml apa si 1 lingura de otet de mere (nu otet alimentar) de 2-3 ori pe zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea ceai de ceapa e bun pentru tuse si dureri in gat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la ce tusesti? Te trezesti cu gatul uscat? Ceai cu miere, si daca e gatul uscat pui ceva cu apa in camera ta, da cand dormi dar ar trebui sa lasi mereu sa ai apa langa tine.