| Radandam a întrebat:

Urmeaza sa fac un rmn la cap fara substanta de contrast, cea cu care am vorbit la telefon a spus ca se vede si asa.Cum este inauntru la rmn? Care sunt etapele? Pot sa mananc sau sa beau apa in ziua aia? Cum ar trebui sa ma pregatesc pentru rmn? Voi ati facut fara substanta de contrast? La voi s-a vazut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Nonolita a răspuns:

Eu am facut rmn la urgenta, seara. Mancasem si bausem apa, normal. Nu e o analiza de sange. Te pune la un aparat (cum e la ecograf, sau mai bine "la raze") dar care vede amanuntit in interiorul corpului tau.

| Stilgar a răspuns:

Medicul recomanda daca rmn-ul necesita substanta de contrast sau nu. Nu ai de ce sa te sperii, faci un rmn la cap, nu e nevoie de nicio pregatire prealabila.

| liriaunicorn a răspuns:

Eu cand am facut rmn-ul la cap mancasem in ziua respectiva.mi-a facut fara substanta de contract si s-a vazut totul clar. Inautru e zgomot mare dar nu insuportabil, o sa iti dea sa tii o bila de cauciuc in mana in caz ca ti se face rau te doare burta, ai un atac de panica, apesi pe bila aceea iar doctora care te a bagat in rmn opreste aparatul si te scoate de acolo insa este naspa ca dupa aceea vei fi nevoita sa repeti rmnul. Nu te misca la rmn altfel nu o sa citeasca bine aparatul. Nu e bine sa ai chestii din metale pe tine (bratari, lanturi, cercei )deoarece emit niste unde magnetice in camera rmn-ului care blocheaza undele trimise de aparat, mult succes si multa sanatate!