| Criss10726 a întrebat:

Urmează sa imi pun aparat dentar si sunt foarte speriata. Stiu de la o cunostinta ca te dor dinții primele zile.Niste sfaturi și informații? Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Aparatul dentar indreapta dintii, asta este scopul lui!
Asadar, este normal sa doara, findca este pus sa stranga si sa redirectioneze dintii, care sunt deja adanc infipti in maxilar, iar asta se poate face numai prin fortarea lor.
Sfaturile sunt de prisos, daca nu esti dispusa sa rabzi si sa suporti niste sarme care iti vor strange dantura, fiindca nu poti lua medicatie pentru atata lucru.

| codrinmaestruldumelor a răspuns:

Ketonal sau orice analgezic care iti prieste tie si mancare moale, ca supe si piureuri in primele doua saptamani.