| Antonia_Mocanu_1995 a întrebat:

Va e frica de Corona?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Felys a răspuns:

Da,imi e frica pentru parintii mei care sunt in varsta si au tot felul de boli, imi e foarte frica

21 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mi e frica de Prostia Incoronata!
Tinerii cred ca vor trai vesnic, ca urmare nu le pasa nici de altii (chiar si nici de cei din familie).
Politicienii si oameni din actuala si fostele) posturi de conducere se cred mai presus si de virusi, si de Dumnezeu (pe care-l si neaga).
Se iau decizii radicale, aspectuase, dar nu se gandesc la aprovizionarea celor imobilizati la domiciliu, la cei batrani sau la cei care raman pe drumuri din lipsa locului de munca.
Iar panica creata in media - in loc de indicatii practice - conduc la amplificarea starii de haos, implicit si la raspandirea bolii.

Mi e frica, intr-adevar, daca se declara stare de urgenta, cum ma voi putea aproviziona, cum se vor aproviziona batranii din familie etc., mai ales daca se vor inchide localitati sau regiuni intregi.

Razboaie mari s-au pierdut din cauza neglijarii organizarii infrastructurii, aprovizionarii.

| darrio2007 a răspuns:

Nu. Mi-e frica de prostii care gestioneaza situatia asta.

| darrio2007 a răspuns:

Doar de prostii pusi in functii dar care nu stiu cum sa procedeze in asemenea situatie.

| Adry05 a răspuns:

În ultimu timp da, nu atât pentru mine cât pentru cei din jurul meu mai sensibili la ei...
Dar mi-e mai frică de toate urmările lăsate de virus asupra țării. condiții de trai, economia etc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu prea. Până ajunge la mine, mai e ceva timp.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu mi-e frica, dar nici nu-mi place.
Si e mult prea scumpa, pentru gustul ala.
LE: mi-e putin "frica" de bere in general, ca imi accentueaza burta. Dar nu frica d'aia de bagat sub pat.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ma *** pe mine de frica. E o bere de toata jena. Pe tipa care cinta ca si Corona, in schimb, as babardi-o bine de tot (https://en.wikipedia.org/wiki/Corona_(band)).

| LPCTSTR a răspuns:

Mie mi-e frica de tăntălăii cărora le e frică de corona.

| Sn4k3 a răspuns:

Asa de rea e berea aia?

| gabicoo a răspuns:

Dacă ți-e frică de Corona treci pe Vorona!
laughing

| Ineys a răspuns:

Stai bre calm ca sunt virusi mult mai periculosi decat SARS CoV-2 doar ca la asta nu i-au gasit antidotu.

In Italia e panica asa mare si atatea cazuri fatale pentru ca in Italia lumea traieste bine si media de varsta e mai ridicata ca in alte state. Cu alte cuvinte in Italia sunt multi mosi si multe babe care se duc imediat ce intra in contact cu virusu. La fel a fost si in China, si aia au o populatie cu persoane foarte in varsta. Aia nu se duc la 60-70 de ani cum ne ducem noi ca fumam ca prostii, bem si mancam numai prostii. Aia ajung pe la 80-90 si au multe persoane in jurul varstei de 60-70, persoane pe care virusu ii pune jos imediat.

In Germania rata de mortalitate era parca de 0.2%. Gandeste-te un pic.

De aia e asa panica, dar normal ca romanu pune botu la orice si se sperie imediat.

I-auzi, sa-ti iei tu provizii de parca vine apocalipsa. rolling on the floor Si dupa le arunci ca ce sa faci.

| Antonia_Mocanu_1995 explică (pentru Ineys):

Pai se sperie ca e stare de urgenta si la noi.

| Apokales a răspuns:

Nu, ca eu beau doar Desperados, te-ai prins laughing? Berea Corona, Coronavirus, hai ca-i simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, mi s-au ars pantaloni de frica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-e frica ca o sa fac ciroza de la cata beau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mă amuză şi întristează în acelaşi timp cum unii, chiar şi în momentul de faţă, încă iau în derâdere ceea ce se întâmplă în ţara noastră şi în restul lumii din cauza acestui virus.La începutul săptămânii, în România erau confirmate vreo 15 cazuri, iar de atunci numărul lor a ajuns astăzi deja la 97. Aşa au fost şi italienii la început şi uite unde au ajuns acum.Au murit şi încă mor acolo o grămadă de oameni, printre ei fiind şi mulţi tineri pentru care, în mod normal, virusul ăsta nu ar trebui să fie mortal şi asta din cauză că personalul medical nu mai reuşeşte să facă faţă numărului foarte mare de bolnavi şi nu îi mai poate îngriji corespunzător pe toţi.Au ajuns să pună paturi şi pe coridoare pentru că în saloane efectiv nu mai au loc să le pună.
Să ferească Sfântul să se ajungă şi la noi la aşa ceva, panica nu e bună, dar nici prostia nu e. Încă văd mulţi prin supermarketuri care stau îngrămădiţi, aproape bot în bot unii cu alţii şi se poartă de parcă nimic nu s-ar întâmpla, iar ei ar fi de neatins.Chiar a venit o babă în spatele meu când stăteam la coadă şi mai avea puţin şi mi se urca în cârcă,iar când i-am spus,fără să strig la ea sau ceva să păstreze distanţa, atât de tare s-a bosumflat că a şi plecat de acolo, dar nu înainte să-mi arunce nişte priviri din-alea pline de ură de zici că cine ştie ce i-aş fi spus.Ce o fi în mintea oamenilor ăştia nu ştiu, dar cred că tocmai asta e problema, că nu e nimic acolo.

| brokxy a răspuns:

Nu, ca fac baie in spirt zilnic, am cumparat deja vreo 500 de litri.
Maine merg la 5 dimineata sa golesc tot din Lidl ca nu imi ajunge mancarea daca ma baga astia in carantina 14 zile laughing laughing laughing LOL

| Andrei200202 a răspuns:

Nu, daca eram batran da.

| Mogiojojo a răspuns:

Mi-e frica la modul ca mi s-a accentuat si mai tare depresia cand vad oameni care se opresc din a face orice, asta ma nelinisteste. Sper sa luam odata toti coronavirus si aia care trebuie sa moara sa moara si ceilalti sa traiasca ca alta alternativa chiar nu vad. Ei vor sa incetineasca treaba asta dar la un moment dat la asta o sa se ajunga, absolut tot mapamondul va lua corona si unii vor trai cu el, altii nu vor supravietui (parerea mea).

| Antonia_Mocanu_1995 explică:

Haz de necaz, ca asa le sta bine romanilor?