| Iustiina a întrebat:

VA IMPLOR CITITI FIIND CA RAPUNSURILE VOASTRE IMI SUNT FOARTE FOLOSITOARE PENTRU DUREREA MEA! Deci miercurea trecuta am fost la dentist! Acolo ma curatat la carie, si mi-a pus un medicament sa imi omoare nervul. In aceeasi zi i-a pus plomba provizorie! In ziua in care mi-a pus-o toata ziua m-a durut maseaua! In prima zi dupa ce mi-a pus plomba provizorie nu m-a durut dar din a4a zi a incepu sa ma tot doara. Doctorul acela nu mi-a lasat niciun numar de telefon si nu am cum sa-l sun! El a zis sa merg mieruri (23.03.2011) sa imi dea plomba asta jos si sa imi puna alta. dAR EU AM CATEVA INTREBARI:
1)De ce ma doare acum asa de tare si de mult?
2)Ce sa fac sa nu ma mai doara?
3)O sa ma doara cand o sa-mi dea plomba provizorie jos? Dar cand o so puna pe cea permanenta?
4)Oare mi-a omora nervul daca ma doare inca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dafna a răspuns:

Raspund in odinea intrebarilor tale
1. Exista posibilitatea sa ramana urme de nerv pe canalele laterale si poate durea chiar si la o saptamana dupa plomba provizorie.
2. Ia antialgice si iti va trece durerea
3. Cand o sa ii dea jos plomba provizorie poti cere sa o faca cu anestezie si nu vei simti, va curata cu freza.Cand ii pune plomba nu doare, fie ea definitiva sau provizorie, doar astupa gaura facuta.
4. Teoretic ar fi trebui sa iti omoare nervul dar cum am mai spus, se zice ca mai pot ramane bucatele pe canalele laterale. Oricum inainte de plomba definitiva mai curata o data canalele.
Insanatosire grabnica si numai bine happy

1 răspuns:
| Aliutza a răspuns:

1. Si eu am aceeasi problema. Chiar daca nervul maselei e mort de cativa ani, incepe sa ma doara groaznic daca vreau sa-i pun plomba. Mama e medic stomatolog si nu ar face nimic "de mantuiala" cu mine, insa pur si simplu nu suport plomba, chiar daca nervul e mort. Nu imi explic din ce cauza. Mama zice ca nu se poate, nu ma crede. Nu pot sa-ti dau o explicatie stiintifica, dar ma simt mai bine acum, ca stiu ca nu sunt singura cu problema asta happy
2. Ca sa nu te doara, o sa trebuiasca sa renunti la plomba. Stiu ca nu arata bine o masea fara plomba, dar poti s`o scoti (eu n`am avut curaj, inca) si sa-ti pui un implant (un surub pe care dentistul o sa-ti ataseze o masea falsa). Pe termen scurt, ia pastile ca Reuprofen, Ibubrofen forte sau Nurofen plus. Sau Piafen. Exista si fiole de Piafen, poti sa iti picuri continutul unei fiole peste masea. Astea sunt solutii temporare, pana cand te duci sa-ti dea plomba provizorie jos.
3. Nu te doare cand iti da plomba provizorie jos. O sa iti treaca durerea dintr`o data, o sa te si miri cum e posibil. Nici cand iti pune plomba permanenta nu doare, dar dupa aceea s`ar putea sa te doara, cum am patit si eu. Asta pentru ca maseaua sta inchisa si tu nu suporti, asa cum nici eu nu suport. Daca esti la fel ca mine, pana cand n`o sa-ti dai plomba permanenta jos, n`o sa-ti treaca. Eu am stat o saptamana, crezand ca o sa ma obisnuiesc, dar ma saturasem de durere. Daca simti durere dupa plomba permanenta, du`te urgent si scoate`o si pe aia. N`are rost sa te chinui pentru o bucata de plomba.
4. Da, ti l-a omorat. Nici eu nu`mi explic cum se poate sa doara, daca nervul e mort. Dupa cum ti-am zis, nici macar mama, medic stomatolog, nu ma crede cand ii spun asta. Nu`ti pot da o explicatie logica.
Iti doresc sanatate si sa-ti treaca durerea cat mai repede!