| alexutza_1725 a întrebat:

Va rog din tot sufletul sa ma ajutati. Tatal meu a primit la spital un plasture cae se numeste Febtanyl Actavis 50 Micograme/h plasture transdermic si se simte rau. am citit pe internet ca e ceva cu morfina. pentru tata este foarte periculoaa morfina si nu stiu sigur daca morfina se afla in acest plasture...va rog poate niste site-uri unde sa ma uit multumesc anticipat!:X

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fentanil este un inrudit al morfinei, foarte puternic. Se recomanda pacientilor cu cancer in stadiu terminal care nu tolereaza morfina. Peste 10% din pacienti au reactii adverse severe, insa.