| andre999 a întrebat:

Va rog frumos cine poate sa-mi spuna daca poti sa-ti alegi sa faci doua specializari deodata la medicina de ex( boli infectioase si neurologie )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu deodata. Poti face un rezidentiat si pe parcursul lui sa faci un altul, cu conditia ca pe cel de-al doilea il platesti (e cam 1000 de euro pe an).

3 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Nu.

Facultatea de medicina umana are o singura specializare: medicina generala. Dupa terminarea facultatii se da examenul de rezidentiat dupa care iti alegi specializarea pe care vrei sa o inveti. Datorita faptului ca programul de rezident e de la 9 la 17, nu ai timp fizic pentru ca sa faci doua specializari simultan.
Pentru a doua specializare trebuie sa dai examen de rezidentiat din nou dupa terminarea primei specializari, sau dupa ce renunti la prima specializare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E cum spune Brigaela, cat despre programul unui medic e de 7 ore pe zi. Garzile, faptul ca uneori stai mai mult la spital e alta mancare de peste.In niciun caz nu e de la 9 la 5.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Kghkhn