| Laurosa a întrebat:

Va rog frumos sa mă ajutați! Daca nu scriu corect sau nu dau explicații bune să mă înțelegeți. E ora 00:00 imediat și mă doare capul de mor, acum mi s-a făcut și rău. Nu e nimeni acasă, de obicei tata și mama stau mai multe zile la lucru asa că uneori rămân singura și 3 zile. Nu am niciun medicament în casă și nu știu ce să fac, cum să-mi treacă durerea de cap?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Sună la 112 și cereți ajutorul pentru această problemă medicală.
Era bun un algocalmin, antinevralgic.
Sau chemați un taxi pentru a ajunge la o farmacie non-stop sau la un centru de sănătate de permanență.
Apă multă, gheață învelită în prosop și pusă la cap.
Sănătate!

| Violleta2022 a răspuns:

Bate la usa unei vecine, pe care stii ac nu ar deranja-o o asemenea situatie, si te-ar putea ajuta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O durere acută de cap apărută brusc nu spune mare lucru, și nu este periculoasă în mod special. Dacă ai lapte, un pahar de lapte călduț, dacă nu ceai. Apoi să stai liniștită întinsă pe pat. Să masezi ușor capul.

| Alverto a răspuns:

Linisteste-te, doar linișteș-te uite-te la un videoclip liniștitor
Al doilea lucru: nu trebuie sa intri în panică
Dacă crezi că ți se va întâmpla ceva sună imediat la salvare

| Laurosa explică (pentru Alverto):

M-am liniștit puțin și mi-a m ai trecut durerea

| Alverto a răspuns (pentru Laurosa):

Foarte bine, bravo!
Uite-te la ceva liniștitor și poate te uiți pe site-ul trimis de mine
De obicei daca ai un stil de viață sănătos, s-ar putea sa fie de la stres etc

| Alverto a răspuns:

Te rog nu intra în panică,
Știai că 2 din 5 oameni suferă de această senzație de câteva ori în viață? Deci nu este motiv prea mare de îngrijorare daca ai un stil de viață sănătos

| brokxy a răspuns:

Nu nu as merge la urgente niciodata pentru o durere de cap pur si simplu sunt aroganti nu le pasa, si daca ai suna si le-ai spune ca ai sunat pentru o durere de cap ar zice ca iti bati joc de ei. Crede-ma am avut deaface cu ambulantierii si cei de la urgente de N ori

| Laurosa explică (pentru brokxy):

Te cred! Bunica mea aproape a leșinat de cat de rău îi era, avea tensiunea foarte mare și i se învinețise degetele dar cei de la ambulanță au zis că nu e grav

| Ama1011 a răspuns:

Pur si simplu pune-te la somn, elibereaza.ti mintea si punete la somn, o sa treaca!