| dmm a întrebat:

Va rog rasp cat mai repede. dau fundita:* cum ma pot ingrasa? mananc foarte mult, dar nu se prinde de mine.va rog ceva exercitii, sau mancaruri care ingrasa? plzz, ajutorcrying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma...asa am zis si eu, pana cand am inceput sa mancanc cu adevarat mult, nu aiurealaughing Uite ca m-am ingrasat aproape 10 kg.

12 răspunsuri:
| Anonim_4998 a răspuns:

Parerea mea este sa renunti la obsesia asta.Sar putea chiar daca ai lua vitamine sa nu te ajute cu nimic pentru moment.Dar poti sa ai surpriza dupa o perioada mare de timp sa-si faca efectul si sa incepi sa te ingrasi fara sa nu te mai poti opri.Asa ca mai bine lasa lucrurile cum sunt ca este mai bine.

| Ochiialbastrii a răspuns:

Am si eu o colega cu aceeasi problema
Vreau sa zic.ca ea mananca muuuuuuuult deci am fost la ea acasa odata si a mancat 1 paine si eu am ramas :o
Ea este foare slaba la scoala mananca senvis de acasa cipsuri cola ciocolata biscuiti multe
nu se pune pe ea. sincer nu stiu ce sa faci pentru ca nu sunt in aceasta postura sunt chiar in postura opusa laughing Eu vreau sa slabesc vreo 5 kg laughing
Spor la mancat :*

| Shopiaalin a răspuns:

Si eu am fost tot asa, poti sa mananci foarte mult si nu te ingrasi pentru ca ai metabolismul foarte bun, dar dupa ce o sa mai cresti o sa vezi ca nu va trebui sa mai mananci asa de mult si te vei ingrasa iar apoi trebuie sa ai grija sa nu mananci prea mult ca se pune...fi fericita ca ai metabolismul bun nu trebuie sa te plangi ca esti slaba trebuie sa planga cei care sunt grasihappy
sper ca te-am ajutathappy

| Rosalline a răspuns:

Am si eu aceeasi problema

| fluturas20 a răspuns:

Nu este deloc usor sa te ingrasi, la fel cum nu este deloc usor nici sa slabesti. Contrar opiniei ca este foarte simplu sa castigi kilograme in plus doar mancand in exces trebuie sa tii cont de efectele uneori nocive asupra sanatatii ale acestui obicei. Urmeaza o dieta de ingrasare care iti poate asigura un surplus de calorii.
Consuma urmatoarele grupuri de alimente
1. Grupul produselor lactate: lapte, branza, iaurt, inghetata;
2. Grupul carnurilor: peste, pui, porc, vita;
3. Grupul legumelor: consumate proaspete, inghetate, conservate, sucuri;
4. Grupul fructelor: proaspete, inghetate, uscate, sucuri;
5. Grupul cerealelor: paine, paste, briose, clatite, orez.
Evita cafeina si nicotina
Cafeina si nicotina sunt stimulente care accelereaza metabolismul organismului tau. Evita sa le consumi in exces deoarece astfel iti ajuti organismul sa retina si sa asimileze valorile nutritionale ale alimentelor consumate.
Mananca tarziu in noapte
Mananca noaptea de cate ori ti se face foame. In acest mod poti castiga cateva kilograme in plus, insa este foarte important ca dupa masa sa te relaxezi pentru a lasa organismul sa asimileze eficient.
Pe langa toate acestea incearca sa consumi vitamine in special vitamina C!
Sper ca ti-am fost de ajutor! Bafta!

| Dety a răspuns:

Miku dejun:-4 feli de paine cu unt
-doua oua fierte

Gustarea micululi dejun:-un iaurt sau doua

Pranzsurprise supa de legume
-2 gratare cu 4 cartofi fierti
-4 feli de paine
-2 mere

Gustarea pranzului:-inghetata(nu pe timpu asta!)

Cinasurprise supa de carne cu fidea
-3-4 feli paine integrala
-1 gratar

Gustarea cinei:-2 banane

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baga pita pe sistem! laughinglaughinglaughing

| SomethingNew a răspuns:

Ia toate cele 3 mese. mananca paste fainoase. mananca la fast-food. dar nu in exces. big grin

| yodeni a răspuns:

Hey cu acceasi problema ma confrunt si eu. dar am ajund la un moment dat sa devin ca si obsedata de acest lucru... atunci m-am gandit ca nu are rost sa ma chinui pe mine cu acesta problema. daca dumnezue m-a lasat asa asa sa fie... in primul rand daca e chiar necesar eu iti recomand multe dulciuri(dar nu chiar in exces pentru ca poti sa dai in diabet) eu ma' ingrasat dupa ce am mai crescut. asa ca astepta ca totul vine de la sine asta e parerea mea

| yodeni a răspuns:

Dumnezeu* scuze

| anonim_2446 a răspuns:

Poti lua vitamine...cum ar fi eurovita sunt foarte bunehappy

| Asteest a răspuns:

HAHA
Ai crescut mult in ultimul timp? daca da atunci ai un metabolism rapid(arzand kca foarte repede)
Pe la 18-22 se va termina aceasta pedioada de crestere, si atunci iti vei dori sa slabesti.

Fa exercitii/conditie fizica, etc pentru ati forma o masa musculara/un corp etc