| byanka14 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati... am 1, 55 m inaltime, si 36 kgcrying sunt o slabanoaga si orice as manca nu pot sa ma ingras, exista cumva exercitii fizice pentru asa ceva, si daca da va rog spuneti mi practicarea lor!

Ofer funditabig grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| drpopa a răspuns:

Exercitiile fizice sunt pentru dezvoltarea musculaturii, poti sa faci toate tipurile de sport inot, aerobic, mers la sala, insa ele nu te ingrasa doar iti modeleaza corpul, si intretin sanatatea. faptul ca esti slaba se datoreaza metabolismului ( caloriile se ard rapid) cu trecerea timpului se produce o scadere a ratei de metabolizare, dar nu e obligatoriu, ai putea sa incerci o cura de vitamine dar sa fie doar B complex ( cresc apetitul) sa consumi multe paste fainoase, paine iar daca ai incercat toate acestea si nu a mers nimic, iti recomand un consult endocrinologic ( poti avea o disfunctie tiroidiana chiar daca aceasta nu se manifesta) bafta

13 răspunsuri:
| valThina a răspuns:

Eu zic sa iei centrum si sa mananci seara foarte tarziu paste si cu paine daca potibig grin eu am o colega care in doar 1 luna a pus 4 5 kilograme

| mada12 a răspuns:

laughing stai linistita.asa eram si eu.laughing. pana acum o luna avea 37-38 kglaughing acum am 42laughing. de la un timp iti vine pofta de mancarelaughing si nu te mai oprestihappy

| Dj Boalca a răspuns:

Daca ai bani te duci frumos si iti cumperi 2 ciocolate pe care le mananci in noaptea asta...paine multa.si orice este dulce

| Giuly_3112 a răspuns:

Inainte de a incepe efectiv sa te "indopi", trebuie sa stii ca odata cu modificarea unor functii ale metabolismului mai exista o serie de riscuri, cum ar fi cresterea sanselor pentru infarct si angina pectorala. Evita asadar ingrasarea brusca si incepi prin a manca mai multe mese pe zi, fara prajeli, produse foarte grase si alte alimente care ar duce la cresterea colesterolului si depunerea acestuia pe vasele de sange.

In fapt, tu nu cauti ca prin procesul ingrasarii sa acumulezi grasime propriu-zis, pentru ca apoi sa apara riscul obezitatii, ci sa iti definesti mai degraba masa musculara.

Indiferent ca este vorba de slabire, ingrasare sau mentinerea greutatii, numitorul comun este echilibrul alimentar. O alimentatie necontrolata, al carei obiectiv "disperat" este de a mai castiga putin in greutate, e un risc evident de esec.

Dieta de ingrasare trebuie inceputa prin evaluarea exacta a cantitatii de calorii si proteine necesare corpului tau. Mai degraba decat sa iti propunem retete concrete, care ar putea sa nu ti se adapteze, iti prezentam lista unor alimente insotite de numarul de calorii si proteine pe care le contin si cateva produse pe care ar trebui sa le consumi pentru a castiga kilograme in mod natural.

Carne de curca – calorii: 179 – proteine: 24. 5
Carne de miel – calorii: 260 – proteine: 18
Carne de porc grasa - calorii: 340 – proteine: 15
Carne de porc slaba – calorii: 142 – proteine: 20. 4
Carne de pui – calorii: 142 – proteine: 21
Carne de vaca grasa – calorii: 277 – proteine: 12
Carne de vaca slaba – calorii: 104 – proteine: 20. 4
Crap – calorii: 104 – proteine: 18. 9
Ficat de porc – calorii: 146. 2 – proteine: 19
Heringi in sos tomat – calorii: 170 – proteine: 16. 2
Heringi – calorii: 167 – proteine: 18
Heringi in ulei – calorii: 325 – proteine: 13. 7
Icre crap – calorii: 192 – proteine: 19. 5
Macrou in sos tomat – calorii: 164 – proteine: 14. 5
Macrou in ulei – calorii: 259 – proteine: 16. 2
Parizer – calorii: 290 – din care proteine: 10. 2
Pate de ficat – calorii: 261 – proteine: 19. 6
Salam de vara – calorii: 519 – proteine: 20
Stavrid – calorii: 114 – proteine: 21
Stavrid in sos tomat – calorii: 125 – proteine: 15. 5
Carne de oaie – calorii: 181 – proteine: 17

In principiu, se recomanda trei mese pe zi, insa poti manca mai putin si de 5-6 ori. Este bine sa eviti gustarile dintre mese, consumand in schimb, intre orele 10. 00-11. 00 si 16. 00-17. 00, fructe uscate, produse lactate, cereale sau batoane proteice.

Alimentele indicate sunt bananele, nucile cu sare, painea integrala, laptele (cat mai putin degresat), untul, branza, ouale fierte, carnea de vita fiarta, fainoasele, carnea de peste, supele cu fidea, cartofii fierti si compotul din orice fructe. Bea multe lichide cu valoare proteica ridicata, consuma alimente bogate in amidon si sosuri din diverse combinatii sau pe baza de smantana.

Trebuie sa tii seama atat de produsele in sine, cat si de amestecul lor: iaurt cu fulgi de grau; paine integrala + 1, 2 oua fierte + un pahar cu lapte; paine integrala + supa; carne de vita + piure de cartofi sau paste fainoase; miez de nuca + unt (+ banana); peste + cartofi fierti + unt.

Nu uita ca trebuie sa faci totul cu moderatie, pentru a-ti pastra sanatatea. Unele persoane raman slabe indiferent de cantitatea alimentelor pe care le consuma, prin natura metabolismului, spre deosebire de altele care par sa castige in greutate si in urma unei inghitituri de apa. Inainte de a urma un program de dieta, cunoaste-ti organismul, urmareste-i reactiile si... ai grija de tine!

| lacrima_4340 a răspuns:

Posibil sa ai viermisori? Depinde si ce varsta ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Is curioasa cati ani ai.presimt ca mai mult de 13 nu ai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer si eu am aceeasi problema ca si tine straight facedaca o sa gasesc o sansa sa ma mai ingras si sa ma inalt o sa iti spun cu mare drag.Pana atunci Pofta buna si bafta big grin

| byanka14 explică:

Pai...am 12 aniwinking

| byanka14 explică:

Am 12 ani pentru informarea voastra...

| byanka14 explică:

Da...acum am 1, 60 si am 42, 4 kgbig grin e bine sau rau?

| BuBuMtti a răspuns:

Eu am 13 any si am 30 kg dar am inceput sa fac tennis si mi-a venit pofta de mancare.si mananc mai mult...

| Zorro a răspuns:

Pai spune.ne cati ani si probabil as putea sa iti dau un sfat dar iti recomand sa mergi la un nutritionist dar totul depinde de varstawinking

| anonim_1121 a răspuns:

Haha sunt si eu tot cam aici am 1, 60 si am 40 e de rau? mananc tot ce gasesc