| Delia_5516 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati... Am avut chist si am de luat anticonceptionale RIGEVIDON drajeuri(21+7). Trebuie sa iau in prima zi de menstruatie, sa incep cu cele albe si in timpul celor 7 rosii daca imi vine menstruatia continui cu pastilele rosii din folie sau incep din alta folie drajeuri albe? Astept raspuns cat mai repede, pentru ca sunt in a 24 a zi de luat anticonceptionale, mi-a venit ciclul din nou in a 23 -a zi si continui cu pastilele din folie care contin fier. Sigur nu trebuia sa incep alta folie si sa iau albe? Sau doar prima data cand se iau astfel de pastile se incepe din prima zi a ciclului? Va rog, am mare nevoie de un sfat.va rog multcrying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Doar in prima luna pastilele se incepe in prima zi a menstrei. De asemenea, in prima luna, menstra vine mai repede si dureaza putin. Tu ia pastilele cu fier (menstra se desfasoara in cursul lor) si apoi le vei lua pe cele albe. Nu ai nici o reactie adversa, este absolut normal sa se intample asa.
Mi se pare ca ai cam putine informatii sa poti lua contraceptive, poate ar trebui sa porti o discutie mai lunga cu ginecologul care ti le prescrie.

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și medicul care le-a prescris nu ți-a spus cum să le administrezi?
Din prima zi de sângerare trebuie să începi administrarea.
Poate fi o reacție adversă, frecvent întâlnită.
Mergi la medic.
Pa, pa.

| papusikatha a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la o farmacie sa te consulti acolo cu farmacista, iar daca ea crede ca e de cuviinta sa consulti un medic ar fi mult mai bine decat sa asculti sfaturile noastre de pe net. Sanatate.