| Vladescape a întrebat:

Va rog sa ma ajutati dar am un testicul de ceva timp vizibil lasat mai in jos decat celălalt. Nu ma doare sau ceva dar e destul mai lăsat și mai jos decat celălalt. Pe mine nu ma afecteaza cu nimic. Adica imi curge substanța alba, etc dar tin sa mentionez ca inainte nu era asta lasat. Aceasta chestie o am de pe la 9 ani si acum am 11 jumate. Nu simt nici o durere si testiculele mele sunt întregi. Credeti ca poate fi de la pubertate? Am înțeles ca pubertatea dezvolta foarte mult si organele sexuale cum ar fi testiculele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Faci foarte bine ca iti examinezi corpul si pui intrebari, nu te lua dupa ce spune nicu991. Orice om care se ingrijeste de sanatatea lui o face.
In ceea ce priveste testiculul lasat mai jos este o normaitate si nu trebuie sa iti faci probleme. Cand ii este frig se ridica si el sa primeasca de la corp caldura.

23 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu ai nimic, băietică!
Fimoză nu ai? Că multi de varsta ta se vaita de asta.

| Vladescape explică (pentru darrio2007):

Fimoza inseamna dificultati la urinare din cate am citit acum. Am avut cand eram mai mic si am facut o operatielaughing) băiețică la 8 ani trebuia sa mi spuirolling on the floor)))

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Vladescape):

Nu, fimoza nu reprezinta dificultati la urinare. Fimoza are un barbat atunci cand capul penisului, in special cand este erect, nu poate fi scos din preput. Mai popular nu poti trage pielea de pe capul penisului.
O recomadare: nu te ratoi la oameni adulti. Nu este frumos, chiar daca el a gresit. Poti sa o spui pe un ton civiizat, dand dovada de condescendenta. Chiar daca ai ceva cunostinte, inca nu ai experienta vietii si asta conteaza foarte mult. Chiar daca unele persoane vad in mod gresit faptul ca unii copii care merg spre adolescenta pun intrebari despre sex. Acestia cred ca daca le inchid gura acestora, ei nu se gandesc si nu sunt framatati de asemenea probleme.
Mai este o femeie pe acest site, care, la orice intrebare, intai critica, apoi raspunde, de parca cel ce pune intrebarea nu si-a dat seama de greseala.

| Vladescape explică (pentru CodrutElian1990):

Pot face asta, nu am fimoza, am avut.

| darrio2007 a răspuns (pentru Vladescape):

Fata de mine tot baietica esti.

| darrio2007 a răspuns (pentru Vladescape):

Apropo de pubertate. Mai ai ceva timp pana vei intra la pubertate.

| Vladescape explică (pentru darrio2007):

Pubertatea incepe de pe la 9 ani minim

| Vladescape explică (pentru Vladescape):

Asa scrie pe net, pe Wikipedia, si alte site uri officiale.

| darrio2007 a răspuns:

• Cresterea scrotului si a testiculelor: 10 1/2 - 17 ani
• Schimbarea vocii: 10 1/2 - 18 ani
• Alungirea penisului: 11 - 15 ani
„• Cresterea parului pubian: 11 - 14 ani
• Cresterea in inaltime: 12 - 17 ani (varful cresterii: 13 - 15 ani)
• Schimbari in forma corpului: 12 - 17 ani
• Cresterea parului facial si la subrat: 13 - 18 ani"

| Vladescape explică (pentru darrio2007):

Mi s o intamplat mai devreme unele da ***happy. Aia elaughing Ma dezvolt mai repede.

| darrio2007 a răspuns (pentru Vladescape):

Asta vrei tu.

| Vladescape explică (pentru darrio2007):

Nu toți oamenii au sistemul de dezvoltare la fel. Unii se dezvolta mai repede, altii mai incet. Am 11 ani si 1.72, mi s o ingrosat vocea, par facial nu am. Parul pubian din cate stiu e parul de la penis(***)laughing. Acelea am.

| darrio2007 a răspuns (pentru Vladescape):

Din cate scrii pe aici, nu ma lamuresti. Vrei sa fii mare si atat.

| Vladescape explică (pentru darrio2007):

Fals

| darrio2007 a răspuns (pentru Vladescape):

Nu cred, altfel te-ar preocupa altele nu cum iti sunt oole.

| Vladescape explică (pentru darrio2007):

Dar m-am panicat. Am zis sa nu am ceva. Sa o rezolv cat mai pot.

| darrio2007 a răspuns (pentru Vladescape):

Nu ai mă nimic.

| Vladescape explică (pentru darrio2007):

Mi-ai mai spus odată. Doar ți-am explicat.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Am uitat sa-ti spun ca toti baietii si barbatii le au asa.

| nicu991 a răspuns:

N-ai teme de facut sau desene de vizualizat? Este normal să fie așa, unul mai jos decat celalalt. Stai cuminte si gaseste-ti alte ocupații.

| Vladescape explică (pentru nicu991):

Crezi ca mentalitatea mea la 11 ani e ca a altor copii? Crezi ca eu am chef de glume?

| nicu991 a răspuns (pentru Vladescape):

Mentalitatea ta poate să fie cum vrei tu. La 11 ani ai tai se vede c-ai fost crescut cu lapte praf si tableta/ telefonul in brațe. Dacă părinții tăi nu ti-au oferit o educație corespunzătoare mă intreb oare ce-o să se intâmple mai târziu cu voi ăștia cu "mentalități" diferite. Hai ciuș, maturilor laughing

| Vladescape explică (pentru nicu991):

Nu contează varsta, contează mentalitatea. Daca mă sperii si am o problema mai intima, mi-e frica sa nu am ceva dc inseamna ca nu am o educație corespunzătoare? Doar pentru ca am 11 ani ma discriminezi? Asa a ajuns lumea? Eu zic sa stai cuminte in banca ta. Nu pun eu botu la toți copiii. Ca daca te durea și pe tine pl sau aveai un ou stramb faceai si tu ca mine si plangeai de frica ca nu stii ce e.

Si pot sa zic ca am o minte cat de cat de copil, inca imi mai plac unele desene pentru ca imi amintesc de copilarie dar nu ma uit in public sau ceva, incerc sa par matur pentru ca am corpul ft dezvoltat. Am 1.72 si 60kg asta pentru ca tata are 2m