| Trandafir_Liliana_1996 a întrebat:

Va rog să mă ajutați. M-am înțepat in picior într-un cui și s-a infectat, am mers la medic și pentru o săptămână totul a fost ok, acum rana s-a infectat iar. Am devine de un sfat cum pot scăpa de infecție rapid și sigur.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Tot medicule cel mai indicat sa iti spuna ce sa faci.
Dar, daca vrei sa nu mai mergi, pune fie o foaie de varza pe rana, si leag-o pe rana, fie cu ichtiol, e o crema pe baza de petrol ce o gasesti in orice farmacie, care te ajuta si impotriva infectiei, dar si sa scoti eventuale restui ce au patruns in rana si cauzeaza infectia. Stiu de cand eram copil si ma intepam in vreun spin si nu reuseam sa ii scot virful, bunicii mei imi puneau ichtiol peste noapte, si a doua zi era scos, si nu se infecta.

| Geomire a răspuns:

Du-te la un medic specializat în probleme de genul acesta. E posibil ca medicamentele ce ti le-a dat medicul la care ai fost sa isi fi facut efectul doar pentru o perioada. Eu am fost la farmacie si din cate stiu, un tratament nu se tine doar o săptămână, ci 10-14 zile. Du-te la alt medic.