| AnaNuSuntPa a întrebat:

Va rog sa ma ajutati, sunt disperata imi vine sa plang...cred ca am hemoragie si nu stiu ce sa fac,vreau sa va specific in primul rand ca sunt virgina! azi de dimineata cand m-am trezit sa ma pregatesc pentru scoala mi-am facut rapid un dus si nu aveam nimic pe chilot.M-am imbracat in blugi gri deschis si dupa prima ora m-am ridicat si am simtit ca imi curge ceva,mi-am dat seama singura ca mi-a venit mensturatia si nici nu aveam absorbant la mine, de frica nu m-am mai ridicat deloc pana sa ies de la scoala si m-am uitat am vazut ca eram patata, bine ca nu prea se vedea si am ajuns in 5 minute acasa. M-am schimbat repede repede mi-am pus absorbant normal always si de atunci de la 2 adica am schimbat deja 2 perechi de chiloti pentru ca i-am patat, si am patat si o pereche de pantaloni pana la genunchi..cand am vazut ca am sange si pe picioare. Abia ce mi-am pus absorbantul nou si cred ca daca ma ridc de pe scaun se umple. Cand m-am spalat zici ca imi faceam dus cu sange...nu imi vine sa cred, vreau sa specific ca mi s-a mai intamplat asta de vreo 2-3 ori.o fi oare hemoragie sau mi se intampla asta pentru ca ciclul menstrual imi vine cam la 4-6 luni? niciodata nu mi-a venit regulat.Eu cred ca in total mi-a venit de vreo 15 ori si prima oara cand mi-a venit s-a intamplat acum 3 ani, eu acum am 14 happy mama stie doar ca imi curge foarte mult pentru ca intr-o zi folosesc vreo 10 absorbante sad Va rog sa ma ajutati si sa-mi ziceti ce este.mie imi este frica si sa merg la scoala ca poate ma patez.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Veme a răspuns:

Esti bolnava. Trebuie sa ajungi la un ginecolog. Daca nu te duci poti sa nu mai faci copii...

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În primul rând, NU ai precizat ce fel de absorbante foloseşti...
Preferabil să te îmbraci cu haine închise la culoare, te "verifici" mai DES ( mergi la toaletă; când simţi că îţi curge tare ) - preferabil să ai la tine un pacheţel de şerveţele umede şi un set de absorbante ( 5 buc. ), preferabil mai GROASE ( din acelea de noapte, cu 6-7 picuri pe ambalaj ), mai ales dacă menstra este mai abundentă.

Preferabil să foloseşti absorbante "de firmă" ( sunt mai de calitate ), spre exemplu Always - au o gamă foarte variată :
http://www.google.ro/......tp?/search

Foloseşte Always Ultra Night - vezi linkul :
http://homeflavour.eu/......860008.jpg

Sau :
http://1.bp.blogspot.com/......al0324.jpg

http://ladys.ro/images/pal0324-absorbante-de-noapte.jpg

Din ce spui tu, se pare că e vorba de o menoragie/hipermenoree :(

Hipermenoreea/menoragia ( menstruaţia abundentă ) este cauzată, în general, de un dezechilibru hormonal sau de o disfuncţie ovariană!

Faptul că menstra vine îţi "vine cam la 4-6 luni" NU este normal!
Asta poate indica o afecţiune a ovarelor : ovare policihistice :(

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ional_1103

http://www.sfatulmedicului.ro/......istic_1046

Deci, poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană ( sau una vaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Sunt necesare investigaţii suplimentare, ecografie, etc. deoarece sunt MULTE cauze posibile.

"Cauzele care pot determina instalarea hipermenoreei sunt:
1. tulburările hormonale;
2. fibromul uterin;
3. lipsa ovulaţiei;
4. dispozitivele intrauterine;
5. complicaţii ale sarcinii;
6. administrarea de medicamente antiinflamatorii şi anticoagulante;
7. afecţiuni ale tiroidei;
8. endometrioza;
9. afecţiuni renale sau hepatice;" - SURSA :
http://www.egirl.ro/......denta-4608

Vezi mai multe detalii la linkul anterior, precum şi la linkul :
http://www.romedic.ro/menoragia-hipermenoree

În funcţie de cauza care generează menoragia ( dacă, într-adevăr, este vorba de aşa ceva ) vei primi şi tratamentul adecvat.

Deci, FUGUŢA la ginecolog!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune şi multă sănătate.

| AnaNuSuntPa explică (pentru bursuc001):

Ms mult, nu cred ca este ceva in nergula, mereu sunt eu prea panicata, doar 6 ore mi-a venit foarte mult, trebuia sa schimb absorbantul in fiecare ora, apoi mi-a venit normal...cred ca este o derglare hormonala deoarece eu mananc numai prostii si nu am un stil de viata sanatos si nu fac nici sport sad o sa ma apuc de mancat sanatos+sport ca sunt cam plinuta...folosesc absorbante Always normale cu 4 sau 5 picaturi

| bursuc001 a răspuns (pentru AnaNuSuntPa):

Cu plăcere!

Din PĂCATE, totuşi, cred că ESTE "ceva în neregulă" sad

După 3 ani de ciclu menstrual, NU e normal să ai menoragie şi nici să ai menstruaţie "la 4-6 luni"!

MERGI la ginecolog!
NU te "mănâncă" happy
NU te dezbracă deoarece NU are motive : îi spui că eşti virgină şi nu are cum să-ţi facă un control fizic/vaginal - deci, îţi va palpa doar abdomenul şi vei face o ecografie ovariană/pelvină!

Hipermenoreea şi menstra la 4-6 luni NU au nici o legătură cu "mâncarea nesănătoasă" pe care o consumi!

NU mai fi încăpăţânată, că e mai IMPORTANTĂ sănătatea ta!

De asemenea, dacă spui că eşti cam "plinuţă", corelat cu lipsa menstrei pe 4-6 luni, poate fi vorba de o dereglare hormonală cauzată de probleme cu glanda endocrină/tiroida sad

Deci, TREBUIE să mergi şi la endocrinolog ( cum spuneam şi mai sus )!

Multă sănătate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca este vorba de asa zisa menoragie a carei cauza per ansamblu este dezechilibrul hormonal. Sa iti explic un pic cum sta treaba : la un ciclu menstrual normal, echilibrul dintre hormonii estrogen si progesteron regleaza acumularea de endometru care este eliminat in timpul menstruatiei. Daca are loc un dezechillibru hormonal, endometrul se dezvolta in exces si in cele din urma este eliminat prin sangerare menstruala abundenta. Acest dezechilibru hormonal este foarte specific varstei tale deci nu trebuie sa te sperii neaparat dar daca as fi in locul tau i-as spune mamei despre aceasta problema. Nu este interesanta abundenta cat ar fi dereglarea despre care vorbesti. Deja ai ciclu de 3 ani si tot neregulat este ceea ce ar trebui sa ridice un mic semn de intrebare fiindca in mod normal menstruatia ar fi trebuit sa se regleze pana la 2 ani. Cat despre posibilul dezechilibru hormonal, sigur are o cauza, probabil ceva de ordin tirodian si daca acolo se intervine cu un tratament atunci automat poate fi controlat si fluxul menstrual.

| AnaNuSuntPa explică (pentru anonim_4396):

Am citit foarte multe pe net..mereu cand am vreo problema din asta intru pe toate site-urile posibile si citesc multe pareri. Ultima oara mi-a venit pe 20 septembrie 2013 si penultima pe 15 august 2013.Tot la fel a fost de abundent in prima si a2a zi. Dupa s-a oprit si mi-a curs normal..sa vad maine ce si cum o sa fac sad si am niste dureri de burta mari mari, eu cred ca este normal pentru ca inainte cand imi curgea putin nu ma durea burta dar acum da ma doare, sau poate este o raceala la ovare pentru ca azi la scoala aveam frisoane imi era frig, apoi cald.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnaNuSuntPa):

Sunt simptome normale pentru varsta ta. Esti constienta ca astea sunt aspecte care difera de la un organism la altul. Abundenta nu trebuie sa te sperie mai ales daca iti vine atat de rar. Eu zic ca trebuie sa te interesezi de faptul ca inca vine atat de rar, nu de abundenta. Pentru asta trebuie sa mergi la medic si stai linistita ca daca esti virgina nu vei fi supusa unui consult ginecologic clasic, ar insemna sa te defloreze ceea ce nu are voie. Alte sunt caile prin care un medic ginecolog va constata ce problema ai daca ea chiar exista. Dar nu te mai speria asa tare ca nu ai de ce, astea sunt probleme normale la varsta ta. Te pup si ai grija de tine si vorbeste cu mama orice draguta, ea trebuie sa iti fie cea mai buna prietena

| AnaNuSuntPa explică (pentru anonim_4396):

Eu as merge la ginecolog dar sa nu fiu dezbracata, la mine asta e problema ca mi-e rusine...cred ca daca imi venea lunar nu era asa de abundent.astept pana luna viitoare sa vad daca imi vine, daca nu ma duc sa-mi fac analize, radiografi si tot ce trebuie happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnaNuSuntPa):

Pe noi femeile ne craceste medicul ginecolog laughing)))))) dar tu fiind virgina nu poti fi consultata in stil clasic, asta ar insemna sa te dezvirgineze. Tie ti se vor face analize de sange, probabil ceva ecografii... Toti ne jenam la medic dar ce sa facem, asta e situatia, acolo trebuie lasata deoparte jena ca sa ne putem rezolva problema, nu? happy

| AnaNuSuntPa explică:

Pai mi-e frica mai ales de ginecolog. sad cu mama vorbesc si mi-a zis ca o sa merg al ginecolog si i-am zis ca nu vreau ca mi-e frica rau de tot.

| Coco_Mikutza_1988 a răspuns:

Spune-i mamei tale si mergi la o ginecologie mi se intampla si mie sa imi vina menstruatia mai des nu la aceiasi data dar nici chiar asa... Sigur ai vreo problema, cel mai bun sfat ti-l poate da un ginecolog. Nu trebuie sa te ascunzi de mama ta ea e singura care trebuie sa iti stie toate problemele si iti este cea mai apropiata prietena. happy

| AnaNuSuntPa explică (pentru Coco_Mikutza_1988):

Dar nu se poate sa fac tratament sau sa iau vitamina fara sa merg la ginecolog? Stii ceva ce ar fi bun? Eu mananc destul de nesanatos si cred ca asta este marea problema..plus ca nu prea fac sport si chiar azi voiam sa ma apuc de un program dar nu pot ca o sa imi curga si mai rau..mersi oricum :*

| Coco_Mikutza_1988 a răspuns (pentru AnaNuSuntPa):

Nu nu te apuca de sport o sa faci mai rau incearca sa iti mai schimbi mancarea nesanatoasa cu cea sanatoasa cauta pe la farmacii produsul Lybrel are efecte

| AnaNuSuntPa explică (pentru Coco_Mikutza_1988):

Nu, sport o sa fac dupa ce imi trece...sigur este o dereglare hormonala.m-am mai linistit multumesc pentru raspunsuri tuturor big grin