| dororo a întrebat:

Va rog sa ma sfatuiti. Am 14 ani si am fimoza nu stiu ce sa fac. Chiar azi i-am spus tatalui meu si maine ma voi duce la medicul de familie. Din ce m-am documentat eu am vazut ca trebuie operatie doar daca penisul in stare flasca se poate decalota iar cand e sculat nu. La mine nu se poate decalota nici in stare flasca nici cand e sculata, ce spuneti? Va trebui operatie? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Liviu a răspuns:

De fapt, depinde ce fimoza e, daca e complet. Daca poate decalota macar putin organu.Se poate face exercitii cand face baie, da cu apa calduta, se spala cu sapun etc, apoi usor usor decaloteaza organu. Poate incerca asa si poate reusi.Cu exercitiu si tot, o sa reuseasca happyNu trebuie musai operatie, decat daca e in ultima faza si nu poate sa decaloteze absolut deloc.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, in cazul tau trebuie operatie chirurgicala!
Nu-ti fa probleme ca nu doare deloc, va fi facuta sub anestezie locala si dureaza 5-10 minute, dupa care pleci acasa, pe picioarele tale.
Partea buna este ca, ii da drumul cuculetului sa creasca si sa poti face pipi, iar peste cativa ani, sa-l poti folosii si la sex.

| sierra1 a răspuns:

"maine ma voi duce la medicul de familie"

cel mai competent răspuns îl afli mâine, aici doar iți dau cu părerea unii-alții despre problema ta

-- sărbători frumoase --

| sierra1 a răspuns (pentru Liviu):

Să ințeleg că dai un răspuns "mai competent" decât ce-l primește de la medicul ce-l consultă mâine?

| Liviu a răspuns (pentru sierra1):

Nu, dar am explicat destul de clar ca daca e o fimeza completa,si nu poate decalota DELOC, e rost de operatie. Daca e o mini fimoza sa o numim, si poate decalota, dar nu complet, poate face acasa acest lucru cu apa calduta, si multa rabdare.Asta ii va spune si medicu de familie, intelegi? ca nu e chirurg, are doar medicina, asta ii va spune si medicul, poate ii va da ceva o solutie lubrefianta happy cel mult.In nici un caz nu il va opera medicu de familie happy Eu mi-am dat cu parerea, si am dat un raspuns din ceea ce stiu eu si din ceea ce am vb cu alti prieteni, care au patit asta.

| sierra1 a răspuns (pentru Liviu):

Eu cred că e bine să lăsăm medicul să decidă. Dar de exprimat ne putem exprima cu toții, doar e un site liber

| Liviu a răspuns (pentru sierra1):

De fapt, depinde ce fimoza e, daca e complet. Daca poate decalota macar putin organu.Se poate face exercitii cand face baie, da cu apa calduta, se spala cu sapun etc, apoi usor usor decaloteaza organu. Poate incerca asa si poate reusi.Cu exercitiu si tot, o sa reuseasca happyNu trebuie musai operatie, decat daca e in ultima faza si nu poate sa decaloteze absolut deloc.