| constantyna a întrebat:

Va rog sa-mi spuneti ce tratamente vindeca bataturile cauzate de incaltamintea cu toc inalt, purtata ani de zile de catre o femeie si care sunt de forma unor "cuie infipte" perpendicular, in zona anterioara a calcaiului(cate un "cui" in fiecare "planta"), bilateral.Sunt foarte dureroase la mers.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt niste plasturi speciali pentru astfel de bataturi. Se pun seara de seara vreo saptamana si ei inmoaie batatura care poate fi apoi scoasa.

| anad a răspuns:

Se pot trata si cu felii de lamaie, fara coaja, fixate cu plasturi obisnuiti in loc de plasturi speciali.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai simplu ar fi sa mergi la o pedichiurista, sau sa vina la tine acasa o pedichiurista, in felul acesta vei folosi "instrumentele" tale.sa nu crezi ca-i scump.
insist insa asupra "instrumentelor" folosite pe pielea ta.fii atenta, in manichiura si pedichiura se plimba cateva boli de piele-unghii tare nesuferite.
daca insa vrei tu sa te tratezi, vei lua un vas cu apa calda si sapun, iti vei muia picioarele pentru 10-15 minute, le vei sterge bine si vei aplica fie acel plasture care are un continut ridicat de aspirina in el, si care, prin acidul acetisalicilic alaturat si altor subst. va eroda locul cu pricina, dar si tot ce atinge el, deci, in cateva zile pielea din zona va inflori ca o mica varza. Tu va trebui sa aplici zilnic plasturii si sa tai cu o foarfecuta ascutita straturile de piele "inflorita". Fie vei aplica picaturi speciale, mult mai ieftine decat plasturele. Dupa ce aplici tratamentul sa te protejezi cu un plasture simplu, suplimentar, pentru ca altfel, oricat de cuminte ai fi, tot il vei pierde, el se dezlipeste usor.
trebuie sa ai rabdare si sa faci acest ritual in fiecare seara, pentru ca si batatura a avut rabdare si s-a facut in muuuulte zile de tocuri, este?
totusi, nu te acuza prea aspru ca porti tocuri, sa stii ca astfel de bataturi tip cui se fac si la cei care poarta incaltaminte joasa.