| Kely2820 a întrebat:

Va rog sa răspundeți doar dacă știți despre ce e vorba, de 1 luna mi-au apărut niște bubițe pe limba de o culoare alba-galbenuie, m-am dus la farmacie și mi-a dat glicerina boraxata sa dau de 4-5 pe zi, după o săptămână mi-au trecut, după câteva zile mi-au mai apărut câte una doua dar au trecut de la sine a doua zi, azi mi-au aparut dintr-o data foarte multe pe limba în spate, în zona gatului, simțeam ca am ceva în gat dar nu am știut ce, am băut apa sa se ducă în jos și nu mergea, am ajuns acasă și m-am uitat în oglinda și am văzut, nu știu ce sa fac, ma încurcă la mâncat și când înghit saliva le simt acolo și ma incomodează, ce as putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alinadianaaa a răspuns:

Aftele bucale apar de obicei cand imunitatea este scazuta sau prezinti o afectiune a amigdalelor, Este foarte important sa folosesti glicerina boraxata(badijonezi un deget cu fasie de pandament si aplici cu miscari circulare pe zona in care ai aftele), poti folosi si apă de gură cu clorhexidrină(clatesti gura dupa fiecare masa).

| ziptrack a răspuns:

S-ar putea sa aveti un inceput de candida probabil din cauza ca mancati prea multe dulciuri.

Eu v-as recomanda sa continuati cu tratamentul cu glicerina boraxata dar sa incercati si procedeul de "oil pulling", adica gargara cu ulei de masline extravirgin. Faceti gargara cam 10-15 minute de 2/3 ori pe zi dupa care scuipati uleiul si clatiti cu apa calda. Sa nu cumva sa inghititi uleiul pentru ca toata infectia se duce in sistemul digestiv.

Acest ulei are proprietianti-bacteriene si ar trebui sa distruga candida de la nivelul gurii/gatului. Eu am scapat in doar 4/5 zile de o infectie destul de grava la masele cu acest tratament. Documentati-va cu privire la "oil pulling" pe internet/Youtube.

| Kely2820 explică (pentru ziptrack):

Am cautat pe net poze și simptome cu candida dar nu este ce am eu+ca nu mănânc dulciuri mai deloc, am sa continui tratamentul cu glicerina boraxata dar as vrea sa știu care este motivul bunelor și cum as putea sa fac sa nu le mai am niciodată