| Ivonaa a întrebat:

VA ROG. URGENT. Acum 2 saptmanai mi-am luat o pereche de ochelari de vedere, aceasta fiind a 2-a pereche, nu i-am purtat deoarece daca priveam fix spre un lucru mi se atasa " un blur" pe ochii timp de o secunda si povestea se repeta. Am vrut sa merg sa intreb daca pot schimba rama deoarece ca desteapta i-am luat din sectiunea " ochelari de soare " si cred ca rama e de vina. In acest timp am purtat ceilalti ochelari. Plus de asta cam o fata micuta.Crede-ti ca imi poate schimba rama daca ii aduc eu una fara sa dau nici o diferenta in plus? Ochelarii sunt in garantie! Va rog frumos sa imi raspundeti cei care sunt cunoscatori de cauza, e urgent.
NOTA: Rama care am luat-o i se mai spune si hipster glasses sau wayfarer glasses.
FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Freudian a răspuns:

Imi pare rau sa iti spun dar nimeni nu iti schimba rama gratis. In afara de asta cel mai dificil este sa gasesti o rama compatibila. Dioptriile sunt cele mai importante, dar tot importanta este distanta intre axele paralele duse din centrele pupilelor masurata in zecimi de milimetru. Persoane cu dioptria ta gasesti 1000 dar cu distanta exacta intre centrele optice ale lentilelor care respecta distanta TA personala intre axele optice ale pupilelor TALE e greu de intalnit. DECI : cand ti-ai ales rama au polizat lentilele ca sa se incadreze perfect in rama ca forma exterioara dar in asa fel incat centrele focale ale lentilelor sa coincida cu centrele focale ale pupilelor tale. Sper ca ai inteles ca daca rama nu este identica nu se pot potrivi lentilele. Am incercat sa fiu clar si scurt! happy