| HeeVTM a întrebat:

Va rog urgent!
Acuma o ora am avut niste scurgeri de sânge din anus și îmi e frica sa fac scaun. A ieșit cam mult sânge. Nu știu ce să fac va rog. Se poate întâmpla dacă fac scaun având cred fisura anală?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ai fost constipat și probabil, din cauza efortului, ai ajuns in situatia asta...
Du-te maine la farmacie si cere sa-ti recomande o crema pentru hemoroizi, de obicei se oferă fara prescriptie medicala.
In rest, evită șezutul pe scaun si ai grijă la alimentatie, pentru a evita constipația.
Acum, du-te la toaletă și fă-ți treaba, căci până la urmă, tot acolo vei ajunge, oricât ai evita...
Dacă nu mai esti constipat, nu se mai întâmplă...

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Nimic. Mergi la un specialist, primesti tratament si trece.

| WhiteLife a răspuns:

Nu este bine sa tii in tine, pentru că în timp se întărește și mai greu elimini. Suna mâine la medicul de familie, explică-i problema și îți va recomanda supozitoare/unguent sau îți va da trimitere la specialist. Cu cat mergi mai repede la medic, cu atât scapi mai repede și mai ușor.