| BMadalin1992 a întrebat:

Va salut! Am si eu o problema.
Tigarile.
Din cauza slujbei mele "Tehnician AMC-ist sau mecatronist " specializarea in inginerii electrice, pentru ca ma plictisesc, m-am apucat de tigari. Partea proasta e ca am ajuns sa fumez doua pachete pe zi. Fumez doar Winston normale si slim-uri, dar la slim trec peste doua pachete lejer.
Daca ma puteti ajuta, va rog urgent. Dau funda + vot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Si eu sunt anul 3 la liceu Tehnic de Mecatronica happy, dar ce faci de te plictisesti?

Incearca sa fumezi tot mai putin pana cand sa nu fumezi deloc.

Sau sa te lasi deodata, ceea ce e cam greu!

Ultima varianta este sa ti ceva in gura, in loc de tigara, gasesti tu ceva happy

| BMadalin1992 explică (pentru Frank51):

Eu mare lucru nu fac toata ziua, sunt tehnician, fac circuite integrate, verific bobinajul si puterea unui motor, condensatoare de orice fel, diode, rezistente.Pe doeniul electronica-automatizari.
De trei luni si ceva nu fac aproape nimic in fiecate zi si n-am ce face de aia m-am apucat de tigari.

| BMadalin1992 explică (pentru Frank51):

Am sa incerc si asa. Multumesc pentru raspuns!

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Numai TU poți rezolva problema, RENUNȚĂ la fumat, îți distrugi plămânii!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Stii bine ca fumatul iti poate face rau! Stii ca dai pe tigari o gramada de bani in plus! Stii ca fumatul mareste riscul aparitiei multor boli!

Gandeste-te mai bine la toate astea! Scrie-ti pe hartie motivele pentru care trebuie sa renunti la fumat.Alege-ti data exacta in care vei renunta la fumat, pentru a nu amana cu-n vesnic MAINE! Cu o zi inainte arunca toate tigarile si brichetele si fa-ti provizii de guma de mestecat, seminte sau biscuiti, din care sa ai tot timpul la tine.
Fa cat mai mult sport. Taie lemne, fa curatenie, fa gimnastica, orice te ajuta sa transpiri, eliminand astfel toxinele:sportul te ajuta sa te relaxezi si sa dormi bine!
Renunta la obiceiurile asociate cu fumatul. Daca obisniesti sa fumezi dupa mancare, iesi acum la plimbare sau mananca fructe.
Incearca de asemenea sa eviti alcoolul si cafeaua.
In prima zi incearca sa ai cat mai multe ocupatii, ca sa n-ai timp sa te gandesti la nevoia de a fuma o tigara.
Ce sa mananci?
Mananca multe cereale, spanac, smochine. Migdalele si stafidele sunt si ele foarte indicate.Cu cat aciditatea din organism e mai mare, cu atat mai repede te vei apuca de fumat.
De aceea evita:alcoolul, carnea, ouale si fructele acre.
Ti-am spus asta spre binele tau, tu decizi ce vei mai face in continuare!
Te pup!

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Un prieten de-al meu are morcovi la el in permanenta, cand si vine sa fumeze manaca un morcov, a ajuns acum la 5 morcovi pe zi, inainte avea morcovi in toate buzunarelelaughing

| BMadalin1992 explică (pentru SpitalulDeGlumeti):

O sa incerc si asa! Multumesc pentru raspunshappy

| Makiii a răspuns:

Incearca sa le lasi dintr-o data adica de manine nu mai fumez deloc... sau sa incerci sa fumezi o tigara la 2 ore si a doua saptamana o tigara la 3 ore si tot asa. sa incerci sa mananci bomboane inloc de tigari

| BMadalin1992 explică (pentru Makiii):

Am incercat de mai bine de o luna sa ma las asa dar nu a tinut. Peste o ora am fost la magazin si mi-am luat pachet. Cu bomboane am sa incerc. Multumesc happy