Întrebare recomandată | oOvidiu9372 a întrebat:

Va salut! De curand am fost la dermatolog si mi-a zis ca am dermatita seboreica. Problema e ca imi afecteaza scalpul atat de tare incat parul mi se ingrasa foarte repede. Stie cineva vreo solutie?/.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Şi acel dermatolog la care ai fost nu ţi-a dat şi un tratament?

| oOvidiu9372 explică (pentru NOname):

Ba da. Mi-a dat solutie cutanata Asorian plus Vitamina A Forte

| NOname a răspuns (pentru oOvidiu9372):

Şi, nimic?
Eventual, schimbă dermatologul. Dar ar fi cam riscant să te iei după sfaturile unor străini fără experienţă medicală.

| oOvidiu9372 explică (pentru NOname):

Am uitat sa specific, am mers la medic din cauza ca am constatat ca mi s-a rarit usor parul. Am zis sa actionez din timp, deoarece avea si un aspect inestetic din cauza dermatitei

| oOvidiu9372 explică (pentru oOvidiu9372):

Aveam scalpul putin iritat spre rosu. Dupa ce mi-a zis cum sa utilizez solutia, a zis sa ma spal o data pe saptamana pe cap.

| NOname a răspuns (pentru oOvidiu9372):

Ţine-te de tratament, respectă sfaturile dermatologului şi nu te aştepta să-ţi treacă de pe o zi pe alta, e nevoie de timp.
Iar peste câteva săptămâni, în caz dacă problema persistă, prezintă-te la încă un control.
Sănătate!

9 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Da, fiica mea foloseste Kelual DS de la Ducray. Dupa primele 3 spalari ( se foloseste de 3 ori pe saptamana, doua samponari) a disparut matreata si parul nu se mai ingrasa asa de tare. E un tratament pe termen lung, dar merita!

| oOvidiu9372 explică (pentru Abh):

Va multumesc frumos la toti, as mai avea o intrebare. Daca ai parul gras de cate ori este bine sa te speli pe saptamana, va intreb pentru ca parerile sunt impartite. Eu zic ca o data maxim de doua ori pe saptamana, dermatologul la care am fost mi-a zis ca o data pe saptamana...

Abh
| Abh a răspuns:

In cazul dermatitei seboreice, spalarea parului se face de 3 ori pe saptamana. In caz contrar, sebumul va sufoca radacina firului de par, "ajutandu-l" sa cada. Foloseste sampoane tratament.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema ta vine din interior catre exterior. Poti trata la suorafata, dar ddcaca intern nu ai tratat dezechilibru care poate fi de multe categorii, revine problema actuala. Asa ca, nu te multumeste medicul actual, mergi la altul. Opinia mea, incearca produse naturiste gen calivita sau cevapemasura lor, /calitativ vorbind