| anonim_4396 a întrebat:

Va salut, decurgând am fost la Stomatologie, in următoarele zile imi vor monta o punte de câtva dinti, iar dinții (stâlpii) sunt găuriți și au scos nervi și au pus un tratament pentru. câteva zile. și după ce strecura anastezie ma doare unu din ținti când apăs cu partea de jos in sus sau când amestec traser de durere și in jur de fiecare data. Am luat msi mereu Ketonal ma lasă un pic și iar ma doar. ce imi recomandați va rog? nu mai suport.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cand se scot nervii, de obicei dor 1-2 zile (pana ce nu moare nervul).
Nu uita sa mergi inapoi la dentist la data programata, sa schimbe plombarea provizorie, altfel vei avea mult de suferit!

| Saveluc a răspuns (pentru Bula):

Nu mi-a pus plimb încă ci doar un tratament și a chinuit dintele găurit de el cu un spiral

| Bula a răspuns (pentru Saveluc):

Cu acul de forma spirala se scoate nervul (ca si cu un tirbuson pentru dopuri).
Daca nu trece durerea, mergi inapoi la dentist.

| Brizbriz a răspuns:

Iti recomandam sa dai telefon la doctor si sa ii freci ridichea
iar daca tot te doare, EVIDENT, te duci la alt doctor, pentru ca... dupa ce ti-a fost scos nervul NU MAI ARE CE SA TE DOARA, decat daca doctorul care ti-a scos nervul e handicapat si nu stie ce face, LA PROPRIU!
iar daca am dreptate, poate vrei sa fii EROU si sa ii faci reclamatie PENALA doctorului pentru imbecilitate criminala, adica sa nu phhoota si pe altii

| omuletulofficial a răspuns:

Si eu mi-am pus plomba de doua zile si e normal sa ai senzatia aia la mestecat. Cateva saptamani chiar, pana dintele se obisnuieste cu medicemantele aplicate si solutiile folosite. E firesc happy

| Saveluc a răspuns (pentru omuletulofficial):

Și medicament ai luat? ca se pare ca ketonal e doar așa pe moment o ora-trei maxim

| omuletulofficial a răspuns (pentru Saveluc):

Nu am luat medicament, am evitat doar sa mananc pe partea respectiva sa las dintele mai moale vorba aia. Dar avand in vedere ca mai mergi la dentist, sa ii spui ce simti exact, poate iti recomanda ceva sau poate inspecta mai bine locul si sa iti stabileasca cauza big grin.