| NonZarek a întrebat:

Va salut, o întrebare pentru băieți, vi s-a întâmplat sa observați ca un testicul e mai jos decât celalalt?
Recent am observat asta și nu știu de ce s-a întâmplat, problema e ca e incomod sa fie asa jos deoarece se produce durere când ma așez. Aveți vreo idee care poate fi cauza? E ceva normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Posibil să fie o anumită afecțiune, coborirea unui testicul, se numește varicocel. Nu e ceva grav, dar in timp poate cauza anumite probleme. Dar dacă este sau nu, doar un medic poate să îți spună. Daca e, necesita operatie, una ușoară, mai ușoara ca cea de apendicita.

| darrio2007 a răspuns:

La majoritatea barbatilor sunt asa dar daca este si cu durere ceva nu este in regula. Mergi la medic.

| Drimmero a răspuns:

E absolut normal, majoritatea barbatilor daca nu toti au un testicul mai coborat, ne ajuta sa avem un anumit confort, daca ar fi fost la acelasi nivel nu am fi putut sta in pozitia sezut, ne-ar fi strans si ar fi fost o activitate dureroasa si incomoda.

| anonimg a răspuns:

Medicul de familie îți poate da trimitere la un medic specialist (urolog) pentru consult.

| mi25 a răspuns:

Testiculele se departeaza de corp si atarna atunci cand locul unde se afla este prea cald pentru ele.

| DovleacTurbat a răspuns:

Coboară suficient de mult încât le poți băga în ciorapi, dar asta la o vârstă înaintatălaughing

| thunder11 a răspuns:

Este normal, asa am si eu adica o sa iti coboare pe la o varsta cuprinsa intre 14 si 16 ani daca nu iti coboara pana atunci atunci chiar e o problema

| NonZarek explică (pentru thunder11):

A coborât nu i problema dar cred ca a coborât prea mult fiindcă e efectiv unul sub altul cum ar veni, și e incomod fiindcă se produce durere când ma așez sau chestii