| KKronstadt a întrebat:

Vaccinarea copiiilor este benefica sau malefica? De ce? Este vaccinarea, exagerat de multipla, un lucru bun? Mai stie corpul sa lupte natural impotriva "inamicilor" daca-l intoxicam cu tot felul de vaccinuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vaccinarea copiilor a salvat milioane de vieti si a ferit de suferinte cronice alte milioane de oameni. Deci este benefica. Mai mult, vaccinarea adultilor a crescut semnificativ speranta de viata si a limitat mult epidemiile.
Nu s-a ajuns inca la o vaccinare exagerata, fara a exagera, putem tripla numarul de vaccinuri facute si sa fim inca in zona foarte foarte sigura si fara nici cea mai mica temere.
Vaccinurile nu intoxica, nici nu ar avea cum. Ele stimuleaza lupta naturala a corpului, el se va lupta mai bine, va invata mai usor si ami stabil cum sa se lupte natural cu infectiile. Asa cum o harta nu te face mai prost, fiindca te intoxica cu informatii, nelasandu-te sa cauti drumul pe bajbaite, un vaccin iti ajuta imunitatea sa gaseasca eficient antigeele rele si sa le distruga. Inca nimeni nu s-a plans ca sunt prtea multe harti si oamenii nu mai sunt lasati sa se descurce dupa soare, ceea ce ii face mai slabi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dupa cum ziceam, ai aparut pe site ul asa sa dai cate o besina si sa contrazici mii de medici. Noroc bre ca le stii tu pe toate

| Donsavas a răspuns:

Vaccinarea nu este lipsită de riscuri si sunt cazuri unde efectele adverse sunt prezente. Da, sunt imunoprotectoare, asa se pare. Nu se exclude posibilitatea ca aceste substanțe sa protejeze corpul pe o parte si pe cealalta sa slăbească "scutul" natural al corpului. Cred ca ar trebui ca odata ajunsi majori, fiecare persoana sa decida dacă dorește sau nu sa se vaccineze.

| xerxes1 a răspuns:

Vaccinul ca vaccinul dar conservantii din el sunt bestiali.
Oricum pentru producatorii de vaccinuri sanatatea noastra este pe ultimul loc in preocuparile lor.

| Kogaion a răspuns:

Vaccinul in sine este bun, dar problema este ca apar din ce in ce mai multe vaccinuri iar marea problema este ca sunt de o proasta calitate. Stiu multe cazuri de copii care au avut probleme mari dupa ce au s-au vaccinat. Vezi cazurile de autism au crescut odata cu cresterea nr de vaccine. Si daca vreodata ai probleme dupa ce ai facut un vaccin, nimeni nu poate sa fie tras la raspundere.

| Danielachan a răspuns (pentru Kogaion):

E nu zau, da ia vezi ce spun cei ce studiaza boala: https://www.helpautism.ro/autism/cauzele-autismului. printre cauzele care se presupune că ar fi vinovate de prezenţa tulburărilor din spectrul autismului s-ar putea număra:

moştenirea unor anomalii cromozomiale şi genetice
utilizarea de antidepresive în primele 3 luni de sarcină
deficit nutrițional în prima parte a sarcinii şi lipsa de acid folic
vârsta înaintată a mamei
climatul ploios
greutate scăzută la naştere şi anemie neonatală
unele infecţii materne în timpul sarcinii (cum ar fi rubeolă)
expunerea la poluanţi chimici în timpul sarcinii
poluarea atmosferică accentuată
privarea de oxigen a creierului copilului la naştere
naşterea prematură
macrocefalia (creşterea anormală a materiei nervoase cerebrale) este cauza a 20% din cazurile de autism
Simon Baron-Cohen a descoperit că expunerea fetusului intrauterin la cantităţi mari de testosteron creşte riscul de apariţie a autismului.
Pur si simplu ignoranta si prostia duc la crima

| xerxes1 a răspuns (pentru Danielachan):

Dar de faptul ca vaccinurile cu mercur sunt interzise in SUA de zeci de ani iar la noi inca se mai folosesc nu scrie?

| Danielachan a răspuns (pentru xerxes1):

Eu cred ca traiesti in realitati paralele

| xerxes1 a răspuns (pentru Danielachan):

Este asa de greu sa te informezi in loc sa mananci rahat degeaba?