| Kolors a întrebat:

Vaccinul antirabic se plateste? As vrea sa-l fac ca am o intepatura mica unde m-a muscat pisica.(posibil sa aiba rabie, nu-i pisica mea) si arata ca un cos.Nu am avut simptome deloc si nu as vrea sa il fac...Ieri m-a muscat.Am dezinfectat etc etc.Medicul mi-a zis ca mai bine sa spal cu apa si sapun si sa stau acasa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Sunt gratuite. Dar, parcă odată cu vaccinurile, trebuie să urmezi si un tratament cu antibiotice, care costă destul de multișor.
Fă ce a zis medicul. In ziua de azi, intr-adevăr, spitalele reprezintă un risc, te duci cu ceva și te poți întoarce cu altceva (covid).
Spală cu apă și săpun și dezinfectează cu BETADINĂ. E cel mai bun antiseptic pe care il folosesc si veterinarii când sunt capsați de vreun animal de companie.
Și de unde știi cu avea rabie? Pisicile sunt din fire mai agresive.
Citeste si subtitlul:
Vaccinarea antirabica in vremurile moderne

http://www.doctormit.ro/......ntirabica/

Răspuns utilizator avertizat
| floresdemayo a răspuns (pentru Kolors):

O fi fost femelă! Ai îndrăznit prea mult. laughing

Să sperăm că nu e cazul. In general, vulpile si liliecii pot fi purtători de rabie (nu intotdeauna, nici macar in cazul lor).