| AnonimMareMareMare a întrebat:

Vad peste tot oameni care spun ca datorita coronavirusului aparut, gata, aia a fost si cu oamenii.
Chiar credeti ca asa va fi? -,-

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
30 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

In Istoria omenirii au mai fost epidemii in care s-a murit masiv, au dus asta la sfarsitul omenirii? NU.

| Simpatic a răspuns:

Datorita cresterii natalitatii se si inventeaza noi forma de ucidere a populatiei in masa, imi pastrez teoria si opinia ca si acest tip de coronavirus folosit in China, sunt creatii ale unor minti bolnave din laboratoare obsecure. Deci un alt virus fabricat in laborator ca sa ucida oameni, posibil chiar scapat de sub control.
Un alt exemplu de virus mult mai periculos creat in laborator? EBOLA

| supadeceapa a răspuns (pentru Simpatic):

La câte ciudățenii vii mănâncă chinezii e chiar greu să-ți imginezi că pot dezvolta tot felul de boli, nu?
https://www.youtube.com/watch?v=6J5xj10h_Yw

suntserios
| suntserios a răspuns:

Gripa a omorat mai mulți oameni in Romania si uite ca nu am pierit inca

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cred că chiar nu. Sunt și chiar sigur de asta.

| anonimg a răspuns:

Oamenii care cred ca "orice zboara se mananca" sunt lipsiti de educatie, chiar daca ei se afla si in functii de presedinte de stat.
Nu stiu daca China are o lege in care locuitorii ei sa nu-si consume semenii decedati, daca medicul legist constata decesul.

Cum poate conducerea tarii sa permita consumul a toate lighioanelor si a taratoarelor? Ei insisi sunt ceea ce consuma. Si faptul ca sunt multi nu este o scuza. Oamenii pot sa traiasca si fara sa se inmulteasca. Cu adevarat nu doar pamanturile si apele Chinei sunt poluate, ci chiar si trupurile locuitorilor ei. China este adevarat focar de infectie si locuitorii ei nu ar trebui sa paraseasca tara pana cand aceasta nu se va vindeca, si nu va corespunde normelor sanitare.

| acerr a răspuns (pentru anonimg):

Excelent comentariu! asa e...cum le admite guvenul consulmul a tot ce e viu? caini, pisici si alte lighioane cum ai spus.

| Frank51 a răspuns:

E destul de grav dar se putea si fara tot scandalul asta.

| Sn4k3 a răspuns:

Din cauza* si da, o sa murim toti 100%. O sambata mai avem.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Eu nu înțeleg de ce sunteți așa speriați, sunt atâtea boli transmisibile care curăță o grămadă de oameni în fiecare zi în Românica. Dacă v-ați informa puțin, cred că n-ați mai ieși din casă.

| PainTech a răspuns:

Singurul lucru mai contagios decât virusul e panica neîntemeiată in rândul idioților.

Sigur, problema e destul de nasoala, dar nu atât de gravă.

| Ineys a răspuns:

Stai linistit, zilnic mor mult mai multi oameni global decat au murit din cauza virusului astuia de cand a aparut. In ritmul asta pana acum trebuia sa fim pe minus.

| AnonimMareMareMare explică (pentru Ineys):

Daca ar fi fost destul de grav ar fi trebuit sa fim pe minus?

| Ineys a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

Cu siguranta.

| AnonimMareMareMare explică (pentru Ineys):

Multumesc de raspunsuri!

| Furnicuta000 a răspuns:

Sun multi doctori care au facut filmulete in care explicau cum sta treaba cu virusul asta. Sunt multi chinezi (chiar din Wuhan) care au facut filmulete si ei. Cauta pe Youtube. Situatia nu e chiar asa cum se spune la tv, pro tv mai ales exagereaza ca de obicei pentru audienta. Mortalitatea din cauza virusului e foarte mica, mai mica decat mortalitatea din cauza gripei sezoniere (chiar in Romania), daca vorbim in procente desigur. Si pro tv nu spune ca cei care au murit aveau in medie 70 ani si alte probleme de sanatate. Daca nu ai o varsta inaintata si nu ai probleme grave de sanatate, iei virusul, te simti naspa cateva zile, iei un antiinflamator si ce se mai ia in cazul gripei/racelii, apoi te faci bine.

| AnonimMareMareMare explică (pentru Furnicuta000):

Iau vitamina c zi de zi, incerc sa ma dezinfectez pe maini cat si pe fata cat de mult pot posiibil, nu am o varsta inaintata, evit contactul cu suprafete "suspicioase" si da, tot imi e extrem de frica de moarte in caz ca doamne fereste voi avea de a face cu acest virus
totusi, sper sa fie cum ai zis tu

| Furnicuta000 a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

Stai linistit ca nu mori de la virusul asta

| Digikey a răspuns:

De la inceputul anului suntem mai multi cu 6.000.000 pe planeta.Deci virusul n-a facut nimic.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Nu, dar nici in cifrele prezentate de oficiali nu cred. Zeci de milioane de oameni, doar in orasele închise si doar câteva sute de decedați si cateva mii de persoane infectate, aiurea. Adică, cel puțin câteva milioane stau fix la "km 0" al virusului; al focarului si sunt doar câteva mii de persoane, la nivel global, daca nu ma înșel, în același timp în care, specialiștii spun că virusul este foarte agresiv, se răspândește rapid si 1 persoana infectata mai poate infecta alte 2-3.
Dar in niciun caz nu va pune capăt omenirii. La ora actuală, septicemia este asasinul numărul 1 al oamenilor la nivel mondial si cu toate astea după cum vezi, încă trăim si ne înmulțim.

| UserRo10 a răspuns:

Mai rea e dezimformarea si reclama falsa data de televiziuni pentru spectatori. Am mai avut noi gripa aviara si pesta porcina...

| oz_1736 a răspuns:

Parerea mea despre virusul asta e alta. Mai stie/spune cineva despre ce s-a intamplat in Iran? Virusul fumigenă a captat toata atentia presei internationale, iar lumea a uitat complet ca le era frica de un razboi mondial. Este parerea mea

| acerr a răspuns:

La cate magarii se intampla in china nu e de mirare! vad zilnic filme cu caini la protap, animale schingiute, KARMA pe ei

| AnonimMareMareMare explică (pentru bmerry):

Sa inteleg ca oamenii, vazand acea simulare, vor cumpara vaccinuri si pac, profit, nu?
Dar pana la acel profit, oamenii care mor?
Si daca nu va fi un vaccin prea curand asa cum se spune?

| bmerry a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

Nu cred ca ii interesează prea tare de oamenii care mor intre timp. Din fericire mulți s-au vindecat. Iar cei care mor sunt pers cu o stare proasta de sănătate.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

Ei, da, te-ai uitat pana la final? Nu se poate sa iei in serios un film care vine cu hoaxuri de-alea 5G-related de toata jena...

| AnonimMareMareMare explică (pentru GabiDumitrescu):

Mai stii.laughing