| đ a întrebat:

Vegetarienii mananca lactate, oua sau peste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GabitaGabii a răspuns:

Sunt mai multe tipuri de vegeterieni:
1. Lacto-Ovo-Vegetarienii mananca oua si produse lactate. Aceasta este cea mai intalnita forma de vegetarianism in Europa si America.
2. Lacto-Vegetarienii sunt cel mai des intalniti in India. Ei mananca produse lactate, dar refuza ouale.
3. Ovo-Vegetarienii accepta ouale, dar refuza produsele lactate. Aceasta este cea mai rara forma de vegetarianism.
4. Vegetarienii (puri sau stricti) nu consuma decat hrana din surse vegetale. Bye:*

17 răspunsuri:
| Bunny a răspuns:

@branulik nu ai cum sa fii lacto-vegana.Vegan si vegetarian nu e chiar acelasi lucru.Un vegan exclude absolut carnea,lactatele, ouale si nu doar din alimentatie, ci si din produsele folosite zi de zi(sampon, produse de machiaj testate pe animale etc).A fi vegan e mai mult un stil de viata nu de alimentatie, pe cand vegetarian poti fi vegetarian complet(dar care nu include in mod exclusiv si stilul de viata) sau poti consuma si lactate+oua. Sper ca ai inteles care e diferenta si de ce nu poti fi lacto-vegana(nu exista asa ceva).

| greieras a răspuns:

Buna. insasi originea cuvantului vegetarian duce la "vegetale " deci un vegetarian care se respect nu va manca aimentele amintite de tine insa mai sunt cocalari care cica sunt vegetarieni si au scos din alimentatie doar carnea de porc laughing

| RoXxy a răspuns:

Si pestele e tot carne din cate stiu eu.Deci vegetarienii nu mananca deloc carne dar lactate si oua da. Sper ca te-am ajutat.Byewinking

| Eღilia62 a răspuns:

Depinde.Daca sunt ovo-lacto-vegetarieni mananca lactate si oua, dar putin, si peste nu mananca.

| Dia a răspuns:

Daca sunt ovo-lacto-vegetarieni da, mananca lactate si oua. In ce consta alimentatia ovo-lacto-vegetariana este simplu de dedus din chiar denumirea ei. Aceasta alimentatie se bazeaza in primul rand pe vegetale: fructe, legume, zarzavaturi, cereale, toate acestea in cantitati cat mai mari. Carnea este exclusa total, chiar si cea de peste, insa sunt acceptate ouale si laptele in cantitati moderate. Dar daca sunt vegetarieni 100% nu mananca nici lactate, oua sau pestehappy.

| nevermind_3854 a răspuns:

Sunt cateva tipuri de vegetarieni si anume:
1. Lacto-Ovo-Vegetarienii mananca oua si produse lactate. Aceasta este cea mai intalnita forma de vegetarianism in Europa si America.
2. Lacto-Vegetarienii sunt cel mai des intalniti in India. Ei mananca produse lactate, dar refuza ouale.
3. Ovo-Vegetarienii accepta ouale, dar refuza produsele lactate. Aceasta este cea mai rara forma de vegetarianism.
4. Vegetarienii (puri sau stricti) nu consuma decat hrana din surse vegetale.

| djrobby a răspuns:

Pai depinde casa sunt Lacto-vegetarieni mananca si lactate (uni si peste) si mai sunt vegetarieni care mananca doar vegatale, legume, fructe etc.

Răspuns utilizator avertizat
| PяInCєSs a răspuns:

Eu sunt vegetariana, urasc gustul de carne, in general mananc tot dar nu carne... prefer mai multe legume...

| KostyCool a răspuns:

SPAMpag.php?user=Costy1999&pass=costynel&Submit1=Intra+in+Cont%21

| barbieA a răspuns:

Tot ce nu tine de carne happy

| branulik a răspuns:

Eu sunt lacto-vegana.Nu mananc carne dar mananc lactate

| Lucrian a răspuns:

Vegetarienii in general mananca orice, mai putin carne (daca nu se specifica altfel). Altfel denumiti: ovo-lacto-pesco-vegetarian
Daca se specifica vreuna din acestea, atunci se rezuma doar la legume/fructe si optiunea (optiunile) aleasa (alese).
Vegetarienii care mananca exclusiv legume si fructe (si doar atat) sunt denumiti de fapt vegani.

| Snuff a răspuns:

Nu.

| Radu1 a răspuns:

Lactate cred

| shotocan123 a răspuns:

Oua da lapte da peste poate

| Deny225 a răspuns:

Mananca lactate si oua