| Andreeaioan115 a întrebat:

Vegetarienii renunta definitiv la dulciuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vegetarienii nu mananca produse din carne.
Veganii sunt si mai restrictivi: ei nu mananca nici un aliment de ORIGINE animala (nici produse de lapte, oua, miere).
La nici unii nu este interzis consumul de dulciuri.

| MihaelaDart a răspuns:

Nu. Sunt destule dulciuri pe care le poți face și fără produse lactate sau oua. Uită-te pe internet dulciuri vegane sau raw-vegane, cate sunt și câte poți prepara numai din fructe.

| FemeiaPisică a răspuns:

Ciocolata care se găseşte în comerţ este pentru toate categoriile de vegetarieni.
Sunt vegană, eu am renunţat la 99% din dulciurile comune din comerţ. Rar, când mi-e poftă cumpăr ciocolată Romana(50gr) din aceea de post sau cornuri simple de patiserie pe care le găsesc la un magazin din campus. Verific de 1-3 ori cu atenţie fiecare ingredient de pe etichetă înainte să cumpăr un produs nou, chiar şi produsele pe care le cumpăr frecvent. Mi-a dispărut pofta pentru mâncarea pe care o consumam înainte când eram pe dieta omnivoră. Dacă înainte beiam suc zilnic, acum am mai bine de 7 luni de când nu am mai pus nicio picătura în gură.
Veganii au o dietă strictă. Sunt două tipuri: vegani şi raw-vegani. Diferenţa este doar prepararea termică a produselor. Veganii îşi gătesc hrana, raw-veganii mănâncă crud şi foarte puţin procesat. Alimentele pe care le eliminăm din alimentaţie sunt: toate tipurile de carne(porc, vită, peşte, pasăre, creveţi, stridii, homari etc), toate tipurile de lactate(lapte, brânză, unt, caşcaval, iaurt, chefir etc), ouăle şi mierea.
În plus, veganii sunt mai bine informaţi despre nutriţie pentru că sunt foarte axaţi pe sănătatea lor. Trebuie să ne asigurăm necesarul zilnic de Calciu, Fier, Zinc, vitaminte, Omega 3-6-9 ş.a.m.d. Mâncăm mai mult deoarece legumele şi fructele sunt reduse caloric. Unele semne ale organismului le recunoaştem imediat cum este pofta de sărat, ştim deja că avem nevoie de Sodiu şi ne axăm pe verdeţuri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dulciurile sunt facute din carne?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, doar veganii renunta la majoritatea dulciurilor care contin oua (aluaturi), lapte...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi sa nu! Unii se indoapa cu snacks-uri si dulciuri pana plesnesc. laughing Veganii sunt cei care renunta la dulciurile care contin oua, lapte, branza, unt sau alte produse de provenienta animala. Unii renunta si la miere, nu stiu daca toti. Oricum, nu trebuie sa renunti la dulciuri daca esti vegan pentru ca se gasesc alternative. Eu imi fac smoothie-uri din fructe, iar daca vreau sa fie dulce adaug aproape o lingura de cacao si una de pudra de roscove.

| FageAndrei a răspuns:

Nu. Pentru ca de exemplu ciocolata amara sau bomboanele nu contin produse animale