| anonim_4396 a întrebat:

Vi s-a întâmplat vreodată să fiți obosiți și totuși să nu reușiți să adormiți? Care ar putea fi cauzele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Tot timpul.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Sunt dese cazurile.

| Emma30555 a răspuns:

Se întâmplă de la stres, și de la prea multa oboseala, dacă nu dormi la timp când te ia somnul adormi mai greu apoi

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Da, exact așa s-a întâmplat...

| DonEduardo a răspuns:

Mi s-a întâmplat de foarte multe ori.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Posibil să fie doar o oboseală mentală, nu și fizică.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se poate sa fii atat de obosit ca nu poti sa te relaxezi. Mananca ceva dulce si aia ajuta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oboseală intensă cu tendință de insomnie. Bea un ceai calmant (tei, ghimbir, etc.), ascultă muzică de relaxare, un duș fierbinte ar fi și mai indicat pentru detensionare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mi s-a intamplat...
De obicei adorm imediat, nici nu mai pot tine ochii deschisi daca am facut multe chestii de-a lungul zilei.

Presimt ca si in seara asta lesin direct in pat, ca am multa treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi se mai întâmplă când mă distrez prea tare în ziua aia sau când am un eveniment care mă stresează foarte tare a doua zi.

| Anuket a răspuns:

Lipsa unui program de somn, ecranele, nedetașarea de gândurile care te tulbură.

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Sincer nu imi pot da seama. Poate sa fie de la stres, de la alimentatie, sau sa fi sensibil la orice zgomot si sa nu poti sa domi(asa cum sunt eu), sau cum sunt unii cu teoriile conspiratiei. Pulverizeaza in aer nu stiu ce praf sau substanta si te tine treaz.(experiement rusesc)

| Eisenheim a răspuns:

Cum au menționat și ceilalți,toate astea adunate rezulta lipsa de somn,care va avea ca urmare oboseala și toate celelalte menționate, și uite-asa totul devine un cerc vicios in interiorul căruia va înflori celebra anxietate. Cum spui și tu, Dumnezeu te va ajuta, dar, bineînțeles dacă ai un oarecare program al meselor, va trebui sa faci lucrurile pe care le faci prin metode mai puțin stresante, sa lași ecranele aparatelor macar între orele 22-06, cum spuneau și ceilalți, unele băuturi ajuta, unele tipuri de muzică, detașarea de unele gânduri, etc. Îți dorim odihnă cât mai liniștită happy

| stefiiii3 a răspuns:

Stresul, te gandesti prea mult la un lucru si te faci sa te consumi pe dinauntru cat si afara.