| anonim_4396 a întrebat:

Vi se pare ok la 16 ani sa ai 1.89 pe acolo? Eu sincer sunt epuizat, m-am stresat mult pe tema asta si ma tot gandesc daca pot opri intr-un fel crestere, orice sfat ma poate ajuta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai liniștit, nu te mai stresa ca nu rezolvi nimic.
În loc să-ți para bine ca ai crescut și ca ești înalt, tu te stresezi ca de ce ai crescut.
Alții sunt scunzi și ar vrea sa crească, dar nu au cum.
Sunt o grămadă de băieți de vârstă ta care sunt așa, ba alții chiar mai înalți.
Esti băiat, iar baietilor le sta bine așa înalți.
Nu te mai stresa ca nu ești bolnav, stai liniștit, ești doar mai dezvoltat decât restul din jurul tău.
Dacă as fi în locul tău, la înălțimea pe care o ai, m aș apuca de sală, să vezi atunci ce bine o sa aratiwinking

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu te stresa pentru inaltime!
Altii, de varsta ta, se plang ca nu cresc suficient de mari.
Oricum, majoritatii fetelor le plac baietii cat mai inalti.winking

| mgtow a răspuns:

E bine asa, o sa te placa fumeile la greu, numa muschi sa pui pe tine si o sa le duci in carca cate 3 deodata

| Ofiintă a răspuns:

Eu zic că esti in regulă.
Alții se plâng că nu sunt inalti.
O statură de 1, 90 este ceva ce ar admira femeile. Având în vedere faptul că ai 16 ani, nu cred că vei crește prea mult.

| Donsavas a răspuns:

Mergi la endocrinolog dacă vrei sa opresti creșterea

| Lioana a răspuns:

Nu esti exagerat de inalt. Chiar daca treci putin de 1, 90 m e ok.
Baietii inalti arata bine. E un avantaj pentru tine.

| Sophieka a răspuns:

Buna,

Eu personal prefer barbatii inalti! Nu ai 2 metrii, esti ok. Si nu este adevarat ca vei mai creste in totalitate, s-ar putea sa mai te inalti, s-ar putea sa nu. Daca vrei sa nu fortezi cresterea, daca cumva faci vreun sport, poate ar fi bine sa te opresti o perioada ca sa nu-ti mai stimuleze cresterea.

Numai bine!

| Dalmore a răspuns:

Băieții cam până la vârsta asta cresc, deci stai liniștit.

| RKBlue a răspuns:

Cresterea se poate opri oricand de pe la 16 pana la 20-21 de ani(rar continua, de obicei la persoanele scunde)
Poti merge la un medic endocrinolog ca sa discuti si sa afli mai multe lucruri.
Nu cred ca trebuie sa te temi neaparat, sansele sa mai cresti mult sunt destul de mici(probabil vei mai creste 2-3 cm si posibil mai mult)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nici sa nu te gandesti sa incerci sa iti opresti cresterea, ti-ai da peste cap tot organismul...

Stiu fete care au 1.80 si sunt mandre de asta. Tu ca baiat de ce nu te bucuri ca esti inalt? Vrei sa fii mai scund decat fetele, sau ce? laughing
Eu am 1.65 si as da orice pentru 10-15 cm in plus. sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inaltimea e un avantaj, in felul in care esti vazut in societate, cum arati, te ajuta si la unele sporturi. Nu vad de ce ar putea cumva sa te deranjeze. Eu am aceeasi varsta cu tine si 1, 61(baiat!) si as visa sa ajung la 1.70... Fii fericit ca o sa ai multe avantaje in viata. Stii ca fetele vor mereu baieti mai inalti, pentru tine asta nu va fi o problema. Plus ca aspectul e de mult ori mai ok la o inaltime mai mare, daca ai grija de tine. Eu zic sa zici merci! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E super sa fi înalt! Ce vrei? sa ai un metru și o flegma? Din punctul meu de vedere băieții înalți sunt cei mai Ok ca aspect. Și fetele nu prea se uita după pitici de gradina. Asa ca stai liniștit, du te la sala și fa te bun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Du-te la sala ca sa arati bine, muscular, pentru acea inaltime.

| Cosmin483 a răspuns:

Îmi pare rău să ți-o spun, dar tu tot vei creste pana la vârsta de 18 ani sau chiar pana la 21-22. Nu cred ca exista nimeni să-ți oprească creșterea.