| Depresiamaomoara123 a întrebat:

Virusul HPV se poate vindeca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Această infecție prezintă tratament individualizat în funcție de anumiți factori precum: zona de piele infectată, gradul evolutiv al leziunilor și eventual simptomatologia adiacentă, dacă este cazul (modificarea secrețiilor glandulare, estetică, sângerări etc).
TRATAMENTUL CONDILOAMELOR GENITALE ce pot fi îndepărtate prin:
cauterizare chimică;
aplicarea unor substanțe speciale, chemotactice;
criochirurgie (înghețare);
electrocauterizare (ardere);
tratament cu laser;
cură chirurgicală (în cazul condiloamelor de dimensiuni mari care nu răspund la terapie);
Este foarte important pentru starea ta de bine să mergi periodic la medicul ginecolog pentru că diagnosticarea precoce a afecțiunilor ginecologice te ajută să tratezi problema de sănătate mai repede și cu mai puține efecte adverse.